Firmy uzależniają inwestycje na badania i rozwój od ulg podatkowych

Polskie firmy chcą inwestować w badania i rozwój, ale oczekują większych ulg podatkowych.

2016-06-22, 17:16

 Firmy uzależniają inwestycje na badania i rozwój od ulg podatkowych
Z badania Deloitte wynika, że z 48 do 33 proc. w ciągu roku spadła liczba firm deklarujących przeznaczanie na działalność badawczo-rozwojową ponad 3 proc. swoich obrotów. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego spada zainteresowanie polskich firm inwestycjami na badania i rozwój, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Michał Turczyk, Dyrektor w zespole R&D and Government Incentives w firmie Deloitte. /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Z badania Deloitte wynika, że z 48 do 33 proc. w ciągu roku spadła liczba firm deklarujących przeznaczanie na działalność badawczo-rozwojową ponad 3 proc. swoich obrotów.

Polskie ulgi mało atrakcyjne dla przedsiębiorców

̶  Przedsiębiorstwa wiązały duże nadzieje z wprowadzoną od tego roku ulgą na badania i rozwój. Oceniły ją jednak jako zbyt mało atrakcyjną - tłumaczy Michał Turczyk,  Dyrektor w zespole R&D and Government Incentives w firmie Deloitte.

Jak tłumaczy, w Polsce można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu  od 110 do 130 procent kosztów przeznaczonych na badania.

̶  Tymczasem w Czechach jest to między 150 a 225 procent, w Chorwacji – 175 proc. , na Węgrzech – między 170 a 245 proc., w Estonii  jest zgoda na odpis do 300 procent – daje przykłady ekspert.

Bałagan z odliczaniem ulg już istniejących

Przedsiębiorcy nie wiedzą też, co dokładnie mogą odliczać w ramach ulgi, żeby nie narazić się na kontrole i kłopoty.

Różne definicje działalności badawczo-rozwojowej w poszczególnych branżach

 Jak tłumaczy, co prawda definicja dotycząca działalności badawczo-rozwojowej zawarta w ustawie o nauce jest dosyć szeroka, ale w poszczególnych branżach ma swoje specyficzne cechy.

̶  I dopóki nie mamy wiedzy jak urzędnicy będą je interpretować, to będziemy mieli bardzo dużą niepewność, wyrażaną przez przedsiębiorców i widoczną w naszych raportach – mówi ekspert.

REKLAMA

Granty unijne też mają swoje wady

Uzupełnieniem ulg podatkowych powinny być dotacje. Tu źródłem grantów są środki unijne.

Jak jednak podkreśla, te jednak służą innemu rodzajowi prac badawczo-rozwojowych.

̶  Służą po pierwsze projektom, które są bardziej ryzykowne, a po drugie są spójne z pewnymi priorytetami ustalanymi przez państwo – mówi ekspert.

I dodaje, że Polska ustaliła w tym roku, że mamy krajowe i regionalne specjalizacje, i każda firma, która chce otrzymać grant musi się w nie wpisywać.

̶ Tymczasem w przypadku ulgi podatkowej nie ma takiej konieczności, ustawodawca pozostawia wolna rękę przedsiębiorcom, i to jest bardzo dobre – mówi Michał Turczyk.

Polska ma do dyspozycji ponad 10 mld euro z funduszy UE na szeroko rozumianą działalność B+R dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

Jeśli chodzi o ulgę na badania i rozwój, planowana jest nowelizacja, która zwiększy możliwość odpisu od podstawy opodatkowania do 150 proc. kosztów kwalifikowanych.

Karolina Mózgowiec, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej