GUS: w marcu pogorszenie nastrojów konsumenckich, poprawa koniunktury w budownictwie, handlu i usługach

2017-03-22, 14:26

GUS: w marcu pogorszenie nastrojów konsumenckich, poprawa koniunktury w budownictwie, handlu i usługach
GUS: polepszenie koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w marcu . Foto: gus

W marcu 2017 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, odnotowano niewielkie pogorszenie nastrojów konsumenckich. Za to polepszyły się oceny koniunktury w budowlance, handlu i usługach.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej pozostał na podobnym poziomie w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował na poziomie -2,0 (spadek o 0,1 p. proc.).

Niższa ocena sytuacji ekonomicznej kraju i przyszłej sytuacji gospodarstw domowych

Wśród składowych wskaźnika, niższą wartość odnotowano przede wszystkim dla oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 1,6 p. proc.). Obniżyła się także (o 0,6 p. proc.) ocena przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego.

Lepiej oceniane za to perspektywy gospodarki

Natomiast wyższe wartości wystąpiły dla składowych odnoszących się do przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost odpowiednio o 0,9 i 0,7 p. proc.).

W porównaniu do marca 2016 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 7,3 p. proc.

GUS: polepszenie koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w marcu

W marcu dyrektorzy przedsiębiorstw w większości badanych obszarów działalności zgłaszają korzystne oceny koniunktury, lepsze od formułowanych przed miesiącem.

 Jednostki z sekcji przetwórstwo przemysłowe oceniają koniunkturę pozytywnie, lepiej niż w lutym i w analogicznym miesiącu przed rokiem.

Mniejszy pesymizm w budowlane

 Podmioty prowadzące działalność w zakresie budownictwa zgłaszają oceny koniunktury mniej pesymistyczne niż przed miesiącem i w lutym ostatnich ośmiu lat.

Ocena koniunktury w handlu najlepsza od 2008 r.

Opinie dotyczące koniunktury handlu hurtowego są korzystne, lepsze niż w lutym, ale gorsze niż analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. W przypadku jednostek z zakresu handlu detalicznego oceny koniunktury są pozytywne i najlepsze od sierpnia 2008 r.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej był niższy o 0,6 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -4,2.

Na spadek wartości wskaźnika wpłynęła zwłaszcza pogarszająca się ocena możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadek o 3,2 p. proc.). Wyższe, niż przed miesiącem, wartości odnotowano dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłego poziomu bezrobocia (wzrost odpowiednio o 0,9 i 0,5 p. proc.).

 

W marcu br. WWUK osiągnął wartość o 7,3 p. proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2016 r.

Komunikat GUS

Polecane

Wróć do strony głównej