Wolontariat pracowniczy: korzyści dla pracowników i firm
Coraz więcej polskich firm i pracowników angażuje się w wolontariat pracowniczy.
2017-04-14, 18:44
Posłuchaj
Z badań portalu praca.pl wynika, że 57 procent respondentów było, jest lub zamierza zostać wolontariuszem.
− Odsetek ten rośnie - przyznał w Polskim Radiu 24 Karol Krzyczkowski z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, ale dodał też, że wolontariat pracowniczy ciągle ma jeszcze potencjał do rozwoju.
Wolontariat zaczął się w Polsce w latach 90-tych
Jak podkreśla, to zasługa w dużej mierze organizacji pozarządowych, które od początku lat 90-tych promują wolontariat.
− To teraz pączkuje, zarażeni ideą wolontariatu młodzi ludzie weszli na rynek pracy, a wraz z nimi ta idea, oni też uczą wolontariatu swoje dzieci, mówi gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Wolontariat przynosi nie tylko korzyści społeczne, my również na nim zyskujemy
Jak jednocześnie dodaje, wolontariatu mogłoby w Polsce być więcej. I przypomina, że wolontariat przynosi nie tylko korzyści społeczne, ale i osobiste.
− Działając na niwie społecznej, osiągamy też własne korzyści, dając coś, zawsze też coś bierzemy, mówi ekspert.
Doświadczenia z wolontariatu przydają się w życiu zawodowym
− Dzięki wolontariatowi zyskujemy kontakty, uczymy się pewnych rzeczy, rozwijamy się, zyskujemy nowe doświadczenia, które bardzo często wykorzystujemy później w naszym życiu zawodowym, mówi Karol Krzyczkowski.
Jakie korzyści z wolontariatu pracowniczego ma firma?
Zaangażowanie pracowników w akcje wolontariackie zwiększa w firmie poziom kapitału społecznego. Wolontariat buduje zaufanie, wpływa na wartości, ale przede wszystkim zmienia relacje między pracownikami.
REKLAMA
Inicjatorem wolontariatu może być zarówno pracodawca, jak i pracownik.
Jak zauważa gość Polskiego Radia 24, jeśli jesteśmy pracownikami dużej międzynarodowej korporacji, to takie programy już tam na pewno działają.
− Jeśli ich jeszcze nie ma, to pora to zmienić. Trzeba iść do zarządu, lub do osoby odpowiedzialnej za odpowiedzialny biznes i zgłosić naszą chęć do udzielania się jako wolontariusz, mówi Krzyczkowski
Jak dodaje, wolontariat pracowniczy tym się różni od normalnego wolontariatu, że zawsze występuje w nim wsparcie pracodawcy – albo finansowe, albo czasowe, gdy pracownik działa w ramach czasu swojej pracy.
REKLAMA
− Na takim działaniu zyskuje też pracodawca, gdyż rozwija się w ten sposób nie tylko pracownik, ale i firma, która zyskuje na nowych doświadczeniach pracownika, mówi gość PR24.
I dodaje, że firma zyskuje też wizerunkowo.
Beneficjantami pomocy są najczęściej wszelkiego rodzaju placówki edukacyjne i zajmujące się opieką nad dziećmi, dzieci z ubogich rodzin, społeczności lokalne oraz niepełnosprawni.
A projekty wolontariackie mogą realizować nie tylko wolontariusze z korporacji, ale także pracownicy urzędów. I pierwsze przykłady takich działań już mamy.
REKLAMA
Sylwia Zadrożna, jk
REKLAMA