Tańsze podróbki mogą nas drogo kosztować

Podróbki od lat królują na bazarach, a od pewnego czasu także w internecie. I nie chodzi tu tylko o luksusowe marki odzieży czy biżuterii, ale również zabawki i lekarstwa.

2017-08-22, 15:36

Tańsze podróbki mogą nas drogo kosztować
Podróbki perfum mogą nie tylko źle pachnieć, ale być groźne dla zdrowia.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego podróbki mogą nas wbrew pozorom drożej kosztować, o tym w radiowej Jedynce./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Problem jest niebagatelny i dotyczy nie tylko prestiżu. To także  bowiem kwesta ważna z punku widzenia gospodarki i naszego bezpieczeństwa oraz zdrowia.

Trzy kluczowe zagrożenia płynące z podróbek

− A to niesie konkretne zagrożenia - mówi  Katarzyna Słupek z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

I wylicza: po pierwsze dostaniemy produkt na pewno gorszej jakości, po drugie – może się okazać niebezpieczny, szczególnie jeśli chodzi o zabawki dla dzieci, czy kosmetyki. Po trzecie przedsiębiorca, który nam sprzedał podróbkę może nie respektować naszych praw konsumenckich.

Podróbki warte miliardy dolarów

− Skala tego zjawiska jest trudna do oszacowania. Na podstawie zeszłorocznych badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju można jednak założyć, że w grę wchodzą dziesiątki miliardów euro - wyjaśnia Marcin Sobierajski, który kieruje zespołem ds. ochrony praw własności intelektualnej w departamencie ceł Ministerstwa Finansów.

REKLAMA

I dodaje, że jak wynika z raportu, 2,5 proc. towarów na świecie jest podrabianych, a w Unii Europejskiej nawet 5 procent jest nieoryginalnych.

Im więcej podróbek, tym mniejsze wpływy do budżetów

A to przekłada się  m.in. na niższe wpływy z  podatków, czy mniejszą liczbę miejsc pracy.

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, jeśli uczciwy producent spotyka się z nieuczciwą konkurencją, czyli podrabianym towarem, to oznacza dla niego mniejszą sprzedaż, a dla fiskusa – mniejsze wpływy z podatków.

− Nie mówiąc już o konieczności redukcji zatrudnienia, mówi ekspert.

REKLAMA

Legalni producenci mają też dość podrabianych towarów

I właśnie dlatego walkę z podróbkami prowadzą nie tylko służby celne, ale także sami legalni producenci. W ubiegłym roku zgłosili oni ponad tysiąc takich spraw.

Ilość podróbek nie ma maleje, a rośnie

Jak wylicza gość Polskiego Radia, w 2016 r. służba Celna zajęła ponad 2 mln towarów podrabianych, to dwukrotnie więcej niż w 2008 r.

− A walkę z podróbkami wspierają także m.in. platformy sprzedażowe on-line - mówi  Michał Bonarowski, z biura prasowego Allegro.

I wyjaśnia, że jeśli handel podróbkami się powtarza, to konto jest blokowane.

REKLAMA

Tymczasem, jak wynika z ubiegłorocznych badań, blisko połowa Polaków przyznała się, że w ciągu ostatnich 24 miesięcy kupiło podróbkę.

Błażej Prośniewski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej