Ostatni członek zarządu nie odejdzie łatwo ze spółki

Aby złożyć rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu, trzeba będzie zwołać zgromadzenie wspólników. Taką zmianę w Kodeksie spółek handlowych przewiduje tzw. pakiet Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

2018-10-17, 08:22

Ostatni członek zarządu nie odejdzie łatwo ze spółki
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Posłuchaj

O roli zarządu spółki i planowanych zmianach w Kodeksie spółek handlowych - z mecenasem Radosławem Kwaśnickim ekspertem od prawa spółek na antenie radiowej Jedynki rozmawiała Sylwia Zadrożna.
+
Dodaj do playlisty

O roli zarządu spółki z mecenasem Radosławem Kwaśnickim - ekspertem od prawa spółek - na antenie radiowej Jedynki rozmawiała Sylwia Zadrożna.

Przyczyny rezygnacji


Jak powiedział ekspert - do rezygnacji członka zarządu spółki może dojść z przyczyn osobistych czy np. w wyniku sytuacji w spółce,- np. kiedy członkowie zarządu popadają w konflikt z radą nadzorczą albo z właścicielami spółki.

Procedura takiej rezygnacji polega na podpisaniu dokumentu o rezygnacji i pozostawieniu go w spółce. Gdy dokument trafia do spółki wygasa mandat członka zarządu.

W praktyce jednak - powiedział gość - zdarza się rzadko, że ktoś składa rezygnację z dnia na dzień. Taką rezygnację składa się najczęściej z wyprzedzeniem informując wcześniej radę nadzorczą, więc moment rezygnacji jest przesuwany, by nie pozostawiać spółki bez lidera i aby można było spokojnie uzupełnić przyszły wakat.

REKLAMA

Co ma się zmienić?

Jak dodał ekspert - planowana nowelizacja przepisów dotyczy tego, gdyby ustępował ostatni członek zarządu lub gdyby chcieli to zrobić wszyscy członkowie jednocześnie.

Zmiana zakłada, że rezygnacja nie wywołuje skutku natychmiastowego - tylko osoby te muszą zwołać obrady zgromadzenia. Gdy upłynie czas między zwołaniem a odbyciem (zgromadzenia) - to dopiero następnego dnia osoby te przestaną być członkami zarządu.

Sylwia Zadrożna, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej