Nowy pakiet ułatwień dla małych firm w 2019 r.
Ustawa, która zacznie obowiązywać od nowego roku, ma dać 4 miliardy złotych oszczędności w ciągu dekady. Mowa o pakiecie 50ciu uproszczeń dla małych i średnich firm.
2018-12-31, 17:44
Posłuchaj
Nowe rozwiązania pozwalają zaliczyć w koszty pracę małżonka, zmniejszają absurdalną ilość szkoleń BHP, oraz ułatwiają otrzymanie statusu "małego podatnika".
To kolejny pakiet zmian ułatwień dla MŚP
To ma być kolejny krok po pakiecie 100 zmian dla firm i Konstytucji Biznesu.
Dzięki pakietowi MŚP, status "małego podatnika" firma może otrzymać przy rocznej sprzedaży na poziomie 2 mln euro, wcześniej był to pułap 1,2 mln euro.
Mniej szkoleń
5 milionów pracowników - z branż gdzie wypadków jest najmniej - ma zostać zwolnionych z okresowych szkoleń BHP.
REKLAMA
− Dotychczasowy model był absurdalny - mówi Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP.
− Ilość i czas, który zabierały szkolenia, były dużym obciążeniem dla pracodawców, zmuszały do wyłączenia z pracy część pracowników – mówi gość radiowej Jedynki.
I dodaje, że często miało się wrażenie, że te szkolenia miały zaspokoić bardziej interesy firm szkoleniowych niż pracodawców i pracowników.
Skrócenie czasu przechowywania akt pracowniczych
Mniej biurokracji ma być też przy aktach pracowniczych - czas ich przechowywania skrócono do 10 lat. Można to zrobić również w internecie.
REKLAMA
Jak przypomina Arkadiusz Pączka, dotychczas dokumenty trzeba było przechowywać przez 50 lat, stąd skrócenie tego okresu powoduje bardzo duże oszczędności.
Ważne ulgi dla biznesów rodzinnych
− Wśród zmian jest też ulga dla biznesów rodzinnych - mówi Marek Niedużak z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
Jak wyjaśnia, od pierwszego stycznia w koszty można wliczyć zatrudnienie małżonka.
− To rozwiązanie wspiera szczególnie niewielkie firmy – mówi gość radiowej Jedynki.
REKLAMA
Jednorazowe rozliczenie straty podatkowej
Małym firmom pomoże też jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do 5 milionów złotych.
Jak wyjaśnia ekspert, obecne rozwiązanie rozliczające stratę do 50 procent, premiuje duże firmy.
− Nowe rozwiązanie pozwalające na jednorazowe rozliczenie straty do 5 mln zł, pozwoli najmniejszym firmom na „zrzucenie” tego złego bagażu finansowego w ciągu jednego roku – wyjaśnia ekspert.
REKLAMA
Mali podatnicy będą też mogli płacić zaliczkę na podatek co kwartał, zamiast co miesiąc. Zmienią się też zasady dotyczące jednorazowej amortyzacji.
Marcin Jagiełowicz, jk
REKLAMA