Jest symulator brexitowy dla polskich przedsiębiorców. Ma przygotować polskie firmy do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii przy "miękkim" i "twardym" brexicie

Aby pomóc polskim przedsiębiorcom w przygotowaniu się do brexitu,  Ministerstwo Przetsiębiorczości i Techmologii uruchomiło interaktywny przewodnik z informacjami nt. przewidywanych regulacji dla danego sektora, które pojawią się w chwili wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

2019-01-24, 16:20

Jest symulator brexitowy dla polskich przedsiębiorców. Ma przygotować polskie firmy do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii przy "miękkim" i "twardym" brexicie
Ministerstwo przedstawia dwa scenariusze brexit: deal i no deal. Foto: pixabay

Według wiceszefa resortu Marcina Ociepy, w tej chwili najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz tzw. twardego brexitu, zgodnie z którym Wielka Brytania opuści Unię 29 marca tego roku.

Polscy przedsiębiorcy muszą się przygotować na twardy brexit

"Nasi przedsiębiorcy, przygotowując się do funkcjonowania w pobrexitowej rzeczywistości muszą brać pod uwagę przede wszystkim ten wariant" - podkreślił Ociepa.


. .

Interaktywny przewodnik na stronie biznes.gov.pl

Dodał, że pomóc im w tym ma m.in. interaktywny przewodnik na stronie biznes.gov.pl, który resort właśnie uruchomił.

Jak wyjaśnił wiceminister, przedsiębiorca po podaniu interesujących go danych może tam uzyskać informacje "bardziej sprofilowane, adekwatne do jego biznesu". "Oddzielamy tu eksport od importu, działalność prowadzoną w Polsce od tej na Wyspach, kwestie praw własności przemysłowej, itd." - mówił. Dodał, że klikając na poszczególne zakładki przedsiębiorcy uzyskają odpowiedź, na co powinni zwrócić uwagę w związku z Brexitem.


Informacje o cłach, certyfikatach, świadectwach

"A powinni zwrócić uwagę na cła, które się pojawią w sytuacji bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii - różne dla różnych branż - różnego rodzaju certyfikaty, świadectwa fitosanitarne, które także się pojawią, a których nie było w ramach wspólnego rynku, na kwestie ograniczeń związanych z kontrolami granicznymi" - wyliczył.


. .

Brexitowe zmiany obejmą transport – uwaga na kontrole każdej ciężarówki

Podkreślił, że jedna na cztery ciężarówki wjeżdżające na teren Wysp Brytyjskich jest polską ciężarówką. "Dotąd były losowe kontrole; teraz teoretycznie Brytyjczycy powinni kontrolować każdą. A kiedy mówimy np. o sektorze rolno-spożywczym, to ma ogromne znaczenie" - mówił.

Na razie poradnik jest poglądowy, dopóki nie będzie umowy, nie ma charakteru porady prawnej

Resort zwraca uwagę, że poradnik ma charakter poglądowy. I ze względu na to, że warunki brexitu nie są jeszcze ostatecznie określone, zawarte w nim informacje "nie powinny być traktowane jako porada prawna".


. .

Nadal wiele znaków zapytania

Mówiąc o konsekwencjach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Ociepa podkreślił, że wciąż jest w tej kwestii wiele znaków zapytania - np. jaka będzie skala i intensywność przyszłych kontroli granicznych, czy jakie, w praktyce, będą możliwości transportowe. "Nie znamy też zakresu, w jakim zostanie zachowany nasz dostęp do rynku brytyjskiego oraz na jakich zasadach Wielka Brytania będzie miała dostęp do rynku unijnego, w tym polskiego" - powiedział.

Ociepa przypomniał, że aby przygotować przedsiębiorców do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE resort już wcześniej podejmował szereg działań - m.in. organizował warsztaty dla firm, przygotował broszurę o brexicie, przeprowadził akcję mailingową nt. brexitu skierowaną do przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG. "Wraz z MSZ uruchomiliśmy adresy mailingowe, na które przedsiębiorcy mogą wysyłać pytania nt. bexitu: brexit@mpit.gov.pl" - wskazał.

Przygotowywane są spotkania z firmami, program doradczy dla przedsiębiorców

Zapowiedział, że na przełomie lutego i marca resort planuje zorganizować spotkanie dla polskich przedsiębiorców w Edynburgu.

"Nie wykluczamy, że gdy pojawi się najczarniejszy scenariusz, uruchomimy za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości program dla przedsiębiorców, polegający m.in. na (...) wsparciu doradczym w ewentualnej restrukturyzacji firm, szczególnie z sektora MŚP" - zaznaczył.

Jeśli brexit uderzy w Niemcy, to polscy przedsiębiorcy tez to odczują

Według Ociepy, jeśli polski rząd i przedsiębiorcy "dobrze odrobią lekcję, przygotowując się do brexitu, to możemy nie odczuć tego w ramach PKB". Zastrzegł jednak, że nasza gospodarka jest częścią "większego ekosystemu gospodarczego" i jeżeli wyjście Wielkiej Brytanii z UE mocno odczują np. Niemcy, to "będzie to uderzało także w nas".

Brexit jak w starym powiedzeniu: „jeśli nie zabije, to wzmocni”

Zdaniem wiceszefa MPiT brexit może też być dla polskich przedsiębiorców szansą. "To jest szansa na odświeżenie swojego biznesu, pozyskanie nowych partnerów, na ekspansję zagraniczną szerzej niż tylko do Wielkiej Brytanii. I jest to wreszcie szansa na powrót naszych rodaków, przedsiębiorców do Polski, by tutaj rejestrować działalność gospodarczą. I do tego będziemy zachęcać" - podsumował.

Wielka Brytania to trzeci najważniejszy rynek eksportowy Polski i trzeci najważniejszy odbiorca usług z naszego kraju.

W okresie styczeń-listopad 2018 wartość wymiany towarowej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią wyniosła 75,3 mld zł, a w całym 2017 r. wyniosła ona 76,1 mld zł.

NRG, PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej