Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia: docenić start-upy i innowacje

W kolejnej edycji konkursu gospodarczego Polskiego Radia docenimy między innymi młode firmy, które pojawiły się na polskim rynku w ciągu ostatniego roku i te, które choć są na nim dłużej - w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wprowadziły na rynek więcej niż jedno innowacyjne rozwiązanie.

2019-05-07, 16:34

Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia: docenić start-upy i innowacje
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Posłuchaj

O kolejnej edycji konkursu gospodarczego Polskiego Radia, w której docenimy między innymi polskie start-upu i firmy innowacyjne, mówią goście radiowej Jedynki. /Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Znaczenie takich firm w gospodarce jest coraz większe. Według firmy Deloitte, w ciągu 4 najbliższych lat młode firmy technologiczne wygenerują dla polskiej gospodarki 2,2 mld złotych.

Polskie start-upy to nie tylko technologie finansowe czy medyczne

− Polskie start-upy specjalizują się w przetwarzaniu danych, technologiach finansowych czy wynalazkach dla medycyny, ale nie tylko - mówi Agnieszka Sznyk, prezes Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju.

−Znamy firmę, która produkuje buty z naturalnych źródeł – czyli ze skórek ananasa, jeden ze start-upów proponuje jedyne na świecie rozwiązanie służące ochronie lotnisk przed katastrofami z powodu zderzenia z ptakami – mówi gość radiowej Jedynki.

Polskim start-upom ma pomóc Prosta Spółka Akcyjna

Słabym punktem polskich start-upów wciąż jest finansowanie. Nowe podmioty nie zawsze potrafią odnaleźć się w gąszczu przepisów.

REKLAMA

− Dlatego potrzeba jeszcze więcej zachęt podatkowych oraz likwidujących formalne bariery – mówi gość radiowej Jedynki.

− Te jednak zaczynają się zmieniać. Sejm pracuje teraz nad ustawą o prostej spółce akcyjnej - mówi Marta Pawlak ze Startup Poland.

Z szacunków Deloitte wynika, że za cztery lata startupy Beda zapewniać ponad 50 tysięcy miejsc pracy. Według Agnieszki Sznyk mają one do odegrania równie ważną role społeczną.

Jak podkreśla, w Polsce jest wiele start-upów, które próbują pomóc osobom z niepełnosprawnościami, np. dla głuchoniemych, dla osób niedowidzących.

REKLAMA

Marta Pawlak liczy na to, że w ciągu kilku lat polskie start-upy wyjdą za granicę.

Naszym marzeniem jest, aby start-upów było w Polsce jak najwięcej i aby sprzedawały swoje rozwiązania za granicę. Wyobrażam sobie również Polskę jako destynację dla start-upów z innych krajów – mówi gość radiowej Jedynki.

Gala finałowa konkursu Polskiego Radia odbędzie się 13 czerwca.

Marcin Jagiełowicz, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej