X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekonomista: podnoszenie płacy minimalnej powinno towarzyszyć zmniejszanie obciążeń dla firm

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 11:47
Jak powiedział dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak, wprowadzenie płacy minimalnej na poziomie 3 tys. zł w 2021 r. jest osiągalne, osiągnięcie w 2023 r. poziomu 4 tys. zł zależy od koniunktury, ale podnoszeniu płacy minimalnej powinien towarzyszyć pakiet zmian zmniejszający obciążenia dla przedsiębiorców - ocenił.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

W sobotę podczas konwencji PiS w Lublinie przemawiali m.in. prezes partii Jarosław Kaczyński, była premier Beata Szydło i premier Mateusz Morawiecki. Wśród propozycji złożonych przez tych polityków są m.in. podniesienie pensji minimalnej do 3 tys. zł na koniec 2020 r., a na koniec 2023 r. do 4 tys. zł.

Wzrost płacy minimalnej nie spowodował negatywnych zjawisk na rynku pracy

Jak zauważył Piotr Arak, Polska w ostatnich latach bardzo szybko nadrabia dystans do regionu, jeżeli chodzi o wynagrodzenia minimalne. "W tym czasie mieliśmy drastyczny spadek udziału szarej strefy w relacji do PKB, który dzisiaj wynosi już tylko 14 proc., więc wzrost płacy minimalnej nie spowodował dodatkowych negatywnych zjawisk na rynku pracy, czy wzrostu szarej strefy" - zauważył.

Osiągnięcie poziomu płacy minimalnej w wysokości 3 tys. zł w 2021 r. jest realne…

Dlatego - jak ocenił - wprowadzenie płacy minimalnej wynoszącej 3 tys. zł w 2021 jest osiągalne, bo przy dynamice płac utrzymującej się na podobnym poziomie jak obecnie, jest to wzrost mieszczący się w przedziale około połowy średniego wynagrodzenia w gospodarce – dokładnie około 53 proc. Jednak - jak zaznaczył - przekroczenie tego poziomu w sposób znaczący, oznacza już wysoki wzrost.

…ale poziom 4 tys. zł zależy od koniunktury gospodarczej w Polsce i na świecie

- O ile minimalne wynagrodzenie na poziomie 3 tys. zł w 2021 r. wydaje się osiągalne, to 4 tysiące w późniejszych latach to wysoki wzrost, który musi zależeć od międzynarodowej koniunktury gospodarczej. Trzeba patrzeć, jak będzie wyglądała koniunktura gospodarcza po 2021 r. Bardzo trudno przewidzieć co będzie się działo z globalną gospodarką po 2022 r., przed nami brexit oraz efekty wojny handlowej Chiny-USA. Możliwe, że Polska wróci razem z globalną gospodarką na szybką ścieżkę wzrostu i będziemy się rozwijać na poziomie 4,5 - 5 proc. rocznie. W sytuacji, w której gospodarka, ze względu na czynniki zewnętrzne nie będzie się tak szybko rozwijać, ta obietnica może być trudna do zrealizowania" – powiedział ekonomista.

Potrzebny pakiet zmian zmniejszający obciążenia dla firm

- Mam nadzieję, że podnoszeniu tej płacy będzie towarzyszył pakiet zmian zmniejszający obciążenia dla przedsiębiorców, by nie doszło do zmniejszenia działań inwestycyjnych i pojawienia się zjawisk negatywnych, np. zwiększenia szarej strefy – mówił.

I dodał, że wierzy, że rozwiązania dotyczące zwiększenia możliwości rozliczania się za pomocą ryczałtu i rozliczanie się na podstawie dochodu, a nie przychodu pomoże zmitygować efekt podniesienia płacy minimalnej wśród firm.

Wzrost płac może zachęcić firmy do inwestycji i zwiększania produktywności a pracowników do pozostawania na rynku pracy

- Paradoksalnie wyższy wzrost płac, może zachęcić firmy do inwestowania, które zwiększy produktywność. Ponadto, wzrost płacy minimalnej może być czynnikiem zachęcającym do wchodzenia na rynek pracy osób biernych zawodowo, które dotychczas uważały obecne stawki wynagrodzeń za nieatrakcyjne" - powiedział Arak.

Podczas lubelskiej konwencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział skokowe podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw z 250 tysięcy euro do 1 mln euro, a w przyszłości do 2 mln euro.

PAP, jk

Czytaj także

Pracodawcy chcą zatrudniać i obiecują podwyżki. Brakuje tylko pracowników

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 19:10
W ostatnich latach wzrost wynagrodzeń w Polsce wyraźnie przyspieszył. W 2018 roku pensje pracowników rosły w tempie ponad 7-proc. Czy w roku 2019 pobijemy kolejny rekord?
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS zapowiada korzystne zmiany dla małych i średnich firm: zwiększenie limitu przy ryczałcie i uzależnienie składki ZUS od dochodu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 17:01
Podniesienie limitów przychodu dla firm wybierających ryczałtową formę rozliczenia się z fiskusem oraz uzależnienie składki na ZUS od osiąganego dochodu – to dwie ważne zapowiedzi dla małych i średnich firm, które podły podczas konwencji PiS w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS zapowiada wzrost płacy minimalnej: od 2600 zł w 2020 r., do 4000 zł w 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 18:08
Podczas konwencji wyborczej PiS w Lublinie dużo zapowiedzi programowych dotyczyło wzrostu płac oraz dochodów pracowniczych. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował wzrost płacy minimalnej do 2600 zł od 2020 r., prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział jej dalszy wzrost do 4 tys. zł pod koniec 2023 r.
rozwiń zwiń