Paweł Borys: wynegocjowane w Brukseli środki ułatwią polskiej gospodarce powrót na ścieżkę wzrostu
Wynegocjowane w Brukseli 160 mld euro z budżetu Unii Europejskiej i funduszu odbudowy ułatwi powrót polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu w kolejnych 2-3 latach - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
2020-07-21, 11:45
Prezes PFR wskazał, że 160 mld euro, które Polsce udało się wynegocjować na zakończonym szczycie Unii Europejskiej, będą dobrym źródłem finansowania inwestycji infrastrukturalnych, również tych w sektorze energetycznym.
Powiązany Artykuł
"Takiej kwoty nigdy wcześniej nie było". Premier o środkach UE wynegocjowanych dla Polski
Polska jednym z największych beneficjentów budżetu UE i funduszu odbudowy
- Bez wątpienia Polska jest jednym z największych beneficjentów zarówno przyszłego budżetu UE, jak i funduszu odbudowy. Premier wraca nie tylko z tarczą, ale i z mieczem - ocenił Borys.
Zaznaczył, że środki, które wynegocjował premier Mateusz Morawiecki, stanowić będą ok. 700 mld zł, czyli równowartość 1/3 polskiego PKB.
Powiązany Artykuł
Jest porozumienie w sprawie pakietu finansowego dla Unii Europejskiej
Dzięki inwestycjom współfinansowanym przez UE polska gospodarka wróci na ścieżkę wzrostu
- Dobrze, że pomimo trudnych rozmów doszło do porozumienia. Fiasko szczytu przy obecnym kryzysie miałoby bardzo negatywne konsekwencje. Dla Polski inwestycje współfinansowane z tych środków ułatwią powrót na ścieżkę wzrostu w latach 2021-2023, przy jednoczesnym odciążeniu finansów publicznych, pozwalając na obniżenie deficytu budżetowego i stopniową konsolidację finansów państwa po recesji - wskazał.
Posłuchaj
Przewidziany dla Polski udział w budżecie UE na lata 2021-27 - największy w historii
Podkreślił, że w kolejnej perspektywie finansowej, czyli w latach 2021-2027, Polska otrzyma największe finansowanie w historii.
- Pozytywna informacja dla naszej wychodzącej z kryzysu gospodarki, to to, że z funduszu odbudowy mamy aż 27 mld euro, z czego 70 proc. może być wykorzystana już w przyszłym roku. To silny impuls wzrostowy na poziomie centralnym i samorządów - powiedział.
Porozumienie zawarte we wtorek nad ranem zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro. Z tej sumy 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki.
REKLAMA
Wartość budżetu UE na kolejną siedmiolatkę wyniesie 1,074 bln euro. Jak poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki, porozumienie UE daje Polsce ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami 160 mld euro w cenach bieżących.
IAR, PAP, jk
REKLAMA