X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mikro, małe i średnie firmy muszą podpisać umowy o zarządzanie PPK. Rozpoczyna się II i III etap programu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 09:08
75 tys. mikro, małych i średnich firm musi do 27 października podpisać umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi – wynika z ustawy o PPK. Polski Fundusz Rozwoju szacuje, że partycypacja pracowników w II etapie wdrażania systemu sięgnie 35-40 proc.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Igor Kardasov/Shutterstock.com

27 października br. mija termin podpisywania umów o zarządzanie PPK dla firm z II fali (zatrudniających od 50 do 249 pracowników) oraz III fali (zatrudniających od 20 do 49 osób). Do 10 listopada firmy te mają obowiązek podpisania umów o prowadzenie PPK z pracownikami. Po zawarciu umów na rachunki uczestników PPK trafią pierwsze wpłaty.

Tzw. "średniaki z II fazy" miały przystąpić do PPK już wiosną tego roku, ale ze względu na epidemię koronawirusa termin przesunięto. Z wyliczeń Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiada za wdrożenie systemu PPK wynika, że jesienią będzie przystępowało do PPK ok. 75 tys. przedsiębiorstw. Szacowana partycypacja to 35-40 proc.


shutterstock inżynier fabryka robotnik 1200.jpg
Wiceprezes PFR: w czasie kryzysu do PPK przystąpiło kilkadziesiąt tysięcy osób

Pracownicy, pracodawcy oraz państwo

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca. Dopłata z Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymują także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Do systemu zostają automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.


1 finanse kanchana_koyjaiShutterstock 1200.jpg
Zobacz, jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe

Średnia partycypacja wyniosła 40 proc.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w styczniu 2019 r., od 1 lipca 2019 roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa, zatrudniające co najmniej 250 osób. W sumie było ok. 4 tys. firm. Średnia partycypacja w programie wyniosła ok. 40 proc.

Zgodnie z ustawą o PPK ostatni etap wrażania systemu rozpocznie się od stycznia 2021 r., kiedy to do PPK będą przystępować instytucje publiczne. Umowy o zarządzanie powinny one zawrzeć najpóźniej do 26 marca 2021 r., a o prowadzenie – do 10 kwietnia 2021 r.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Czytaj także

Pracownicze Plany Kapitałowe zagwarantują wyższe emerytury

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 21:40
Do tej pory trzy możliwości oszczędzania na emeryturę, wspierane przez państwo, czyli: IKE, IKZE (indywidualne) i PPE – produkt grupowy zgromadziły 20 mld złotych. Natomiast do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych szacuje się, że rocznie wpłynie 10 mld złotych, co zapewni realny i odczuwalny wzrost przyszłych emerytur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PFR: firmy nie muszą odprowadzać składek na PPK podczas postojowego

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 16:40
W okresie przestoju ekonomicznego oraz obniżonego wymiaru czasu pracy ani pracodawca, ani uczestnik PPK nie finansują wpłat do PPK obliczanych od wynagrodzenia - poinformował w poradniku Polski Fundusz Rozwoju. Pracownik może je odprowadzać, jeśli to zadeklaruje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugi i trzeci etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 14:15
W tym miesiącu rozpoczął się trzeci etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Objął on firmy zatrudniające co najmniej 20 osób. Nie zakończył się też drugi etap wdrażania PPK dla firm zatrudniających od 50 osób wzwyż.
rozwiń zwiń