Od dziś obowiązuje nowa ustawa o zamówieniach publicznych bardziej przyjazna dla małych i średnich firm

Od dziś zmieniają się przepisy dotyczące zamówień publicznych. Wchodząca w życie ustawa wprowadza szereg nowych rozwiązań - zaczynając od planowania, przez prowadzenie postępowania i udzielenie zamówienia publicznego, aż do realizacji umowy.

2021-01-01, 09:22

Od dziś obowiązuje nowa ustawa o zamówieniach publicznych bardziej przyjazna dla małych i średnich firm
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

O nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych, tak ważnej dla małych i średnich firm, mówił w radiowej Jedynce wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak.

O jej znaczeniu dla polskiej gospodarki świadczy fakt, że wartość zamówień publicznych wynosi rocznie ok. 200 mld zł, a ich udział w polskim PKB to 10 procent.

Zamówienia publiczne generują największy strumień publicznych pieniędzy trafiających na inwestycje

- Nie ma innego tak dużego strumienia publicznych pieniędzy, wydawanych przez samorządy, gminy, powiaty i miasta – podkreśla Marek Niedużak.

REKLAMA

Posłuchaj

O ważnej i oczekiwanej ustawie, która za dwa dni wejdzie w życie – o zamówieniach publicznych, mówił w radiowej Jedynce wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak./Błażej Prośniewski, Polskie Radio/. 5:34
+
Dodaj do playlisty

 

I dodaje, że nie oznacza to, iż ten strumień nie mógłby być wydawany bardziej efektywnie, z kierowaniem ich w większym stopniu do małych i średnich przedsiębiorstw.

Powiązany Artykuł

pieniądze portfel 1200.jpg
Zatory płatnicze pod lupą UOKiK. Wszczęto 28 nowych postępowań

- Chcielibyśmy, aby z tych zamówień w większym stopniu korzystały firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, i też w tym kierunku proponowaliśmy zmiany w prawie zamówień publicznych – mówił gość Polskiego Radia.

REKLAMA

Nowa ustawa wprowadza dużo rozwiązań przyjaznych małym i średnim firmom

I opisuje, że w wyniku dwóch lat pracy powstała właściwie nowa ustawa, zawierająca bardzo dużo zmian ułatwiających życie małemu biznesowi.

Powiązany Artykuł

firma 1200.jpg
Rusza Tarcza finansowa 2.0. Obejmie ona 38 branż najbardziej dotkniętych pandemią

- Wprowadzamy np. zapis, podobnie jak w oprawie konsumenckim, o klauzulach niedozwolonych, niesprawiedliwych wobec przedsiębiorców. Wprowadzamy też obowiązkową waloryzację wynagrodzenia za wykonane prace, przy kontraktach trwających co najmniej rok. Innym rozwiązaniem jest obowiązkowa płatność w ratach za wykonane prace, co jest szczególnie ważne dla małych firm, które nie mogą przecież długo czekać na wynagrodzenie – wymienia gość Polskiego Radia.

Jak dodaje, ustawa zawiera również mechanizm gwarantujący ochronę podwykonawcom, a także, co ważne w okresie pandemii, daje możliwość korzystania z elektronicznej platformy zamówień.

REKLAMA

Błażej Prośniewski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej