Gospodarka w dobie pandemii: styczeń dla niektórych sektorów już lepszy niż rok wcześniej
Główny Urząd Statystyczny przedstawił wskaźniki ekonomiczne dla sektorów gospodarczych w styczniu tego roku. Widać po nich, że gospodarka zaczyna się sektorowo otrząsać ze skutków pandemii – świadczy o tym większa niż przed rokiem sprzedaż hurtowa, wzrost przewozów ładunków transportem kolejowym, czy większa wydajność.
2021-02-23, 11:38
Nadal jednak przewóz ładunków transportem samochodowym czy eksport są mniejsze niż 12 miesięcy wcześniej.
Przy mniejszym zatrudnieniu wzrosła wydajność pracy w przemyśle
Wydajność pracy w przemyśle w styczniu 2021 r. wzrosła o 2,9 proc. rdr, przy zatrudnieniu niższym o 1,9 proc. i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Powiązany Artykuł
Eksport odporny na pandemię. Ekspert: za dobrymi wynikami stoi konkurencyjność polskich firm
Rośnie sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych
REKLAMA
Zielone światło zapaliło się przed handlem – jak informuje GUS, w styczniu sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych była o 4,4 proc. wyższa niż rok wcześniej. Nadal jednak była mniejsza o 6,6 proc. niż w grudniu 2020 r.
Samochodowe przewozy ładunków mniejsze, ale kolejowe – większe niż przed rokiem
Strat wywołanych lockdownem i zamknięciem z powodu koronawirusa nie odrobiły jeszcze wszystkie firmy transportowe. Jak informuje GUS, przewozy ładunków w styczniu rdr spadły o 6,3 proc. i wyniosły 41,7 mln ton.
Powiązany Artykuł
Min. rolnictwa: mimo pandemii w 2020 r. wzrósł eksport polskiej żywności
W styczniu transportem samochodowym przewieziono 19,8 mln ton, o 11,7 proc. mniej niż rok wcześniej, ale transportem kolejowym w tym samym czasie przetransportowano 17,1 mln ton, czyli o 1,9 proc. więcej rok temu.
Zamówienia eksportowe nadal mniejsze niż rok wcześniej, ale większe niż w grudniu
REKLAMA
Eksport, siła pociągowa polskiej gospodarki, nadal świadczy o powolnym powracaniu koniunktury na rynkach zagranicznych. Stąd polski przemysł w styczniu miał mniej zamówień eksportowych niż rok wcześniej.
Nowe zamówienia na eksport w przemyśle w styczniu 2021 r. w ujęciu rdr spadły o 6,7 proc., po wzroście o 9,4 proc. rdr w grudniu 2020 r. - podał GUS.
Jednocześnie nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym wzrosły w styczniu o 1,8 proc., po spadku o 13,6 proc. w grudniu.
Powiązany Artykuł
Eksperci: Nowy Polski Ład powinien być szansą na nowy impuls inwestycyjny i konsumpcyjny
W styczniu zamówienia w przemyśle mniejsze niż rok temu
Nowe zamówienia w przemyśle w styczniu 2021 r. spadły rdr o 3,2 proc., po wzroście o 7,0 proc. rdr w grudniu 2020 r. - podał Główny Urząd Statystyczny.
REKLAMA
Natomiast w ujęciu miesięcznym zamówienia w styczniu wzrosły o 8,1 proc., po spadku o 9,9 proc. miesiąc wcześniej.
Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.
IAR, PAP, GUS, jk
REKLAMA