Wiosna w gospodarce: firmy odnotowują wzrost przychodów. Czy to sygnał poprawy koniunktury?

Marcowy Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyniósł 90,3 pkt. To wzrost o 3,5 pkt względem lutego. Na poprawę koniunktury wpłynęły wyższe przychody, które odnotowano w 15 proc. firm - wynika z opublikowanych w środę danych PIE.

2021-03-10, 14:23

Wiosna w gospodarce: firmy odnotowują wzrost przychodów. Czy to sygnał poprawy koniunktury?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Autorstwa Phongphan

Według Instytutu, poprawiła się też sytuacja sektora usług, gdzie wskaźnik MIK wzrósł o 18,5 pkt w porównaniu z odczytem styczniowym.

Marcowe dane świadczą o poprawie koniunktury

Według PIE marcowy odczyt - niższy niż styczniowy, ale wyższy niż ten z lutego - może być sygnałem nadchodzącej poprawy koniunktury. Trzy elementy przyjmujące w marcu poziom powyżej odczytu neutralnego to: zatrudnienie, wynagrodzenia oraz płynność finansowa. Poniżej poziomu neutralnego odnotowano wskaźniki obszaru inwestycji i mocy produkcyjnych (obniżenie odpowiednio o 19,5 pkt i 19,3 pkt).

Firmy nadal jednak walczą o zachowanie płynności finansowej

O 14,3 pkt obniżył się natomiast obszar płynności finansowej przedsiębiorstw, która utrzymuje się jednak powyżej poziomu neutralnego, podobnie jak zatrudnienie i wynagrodzenia.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

gowin free 1200.jpg
"Do firm trafiło już ponad 193,5 mld zł". Jarosław Gowin o rządowych programach wsparcia

Poniżej poziomu neutralnego znalazły się inwestycje (spadek o 19,5 pkt) w porównaniu do lutego

W gorszej kondycji i sytuacji znajdują się mikrofirmy

W najtrudniejszej sytuacji są mikrofirmy - aż 58 proc. z nich dysponuje zasobami finansowymi pozwalającymi przetrwać maksymalnie 3 miesiące.

Największe pogorszenie koniunktury odnotowano  w mikrofirmach. 49 proc. z nich wskazuje na spadki wartości sprzedaży. 36 proc. z nich - na spadki liczby nowych zamówień w ujęciu miesięcznym.

Najwyższy poziom wskaźnika na poziomie 101,9 pkt odnotowano w marcu w branży usługowej. Notujące w lutym i styczniu wysokie odczyty MIK firmy produkcyjne w marcu wykazały obniżenie do poziomu 90,6 pkt.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

fotka.jpg
Polska wśród krajów Unii najlepiej radzących sobie ze skutkami koronawirusa

W firmach spadek przychodów i mniej zamówień

Według PIE powodem jest m.in. dość wysoki odsetek firm produkcyjnych (53 proc.) notujących spadek przychodów miesiąc do miesiąca oraz duży (39 proc.) udział firm z mniejszą liczbą nowych zamówień (również w ujęciu miesięcznym).

W lepszej kondycji firmy usługowe niż produkcyjne

Analityk zespołu strategii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Paula Kukołowicz oceniła, że "marcowy odczyt indeksu koniunktury wskazuje na względne pogorszenie sytuacji w firmach produkcyjnych oraz poprawę w firmach usługowych".

Powiązany Artykuł

warszawa1200.jpg
Deutsche Welle: Niemcy liczą na polski cud gospodarczy

Jej zdaniem jest to "wyraźna zmiana w stosunku do wyników obserwowanych w styczniu i lutym". Ekspertka podkreśliła, że na obserwowaną poprawę w sektorze usług wpływ miało stopniowe luzowanie restrykcji antyepidemicznych, szczególnie zeszłomiesięczne otwarcie galerii handlowych, hoteli oraz instytucji kultury i rozrywki.

Rośnie ruch w galeriach handlowych

- Bezpośrednio po zniesieniu obostrzeń obserwowano wzmożony, choć nadal o 30 proc. niższy niż przed rokiem ruch w galeriach handlowych" - zwróciła uwagę Kukołowicz.

- Względne pogorszenie wskaźnika koniunktury w polskim przemyśle wynika głównie ze spodziewanego spadku sprzedaży w nadchodzącym miesiącu. Może to mieć związek z obserwowanymi wzrostami cen surowców, w tym - surowców rolnych oraz ropy na rynkach międzynarodowych - oceniła specjalistka z PIE.

REKLAMA

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej