Zakaz handlu zgodny z konstytucją? TK podjął decyzję

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. zakazu handlu w niedziele. Uznał on, że dwa zaskarżone przepisy z ustawy dot. zakazu handlu w niedzielę są konstytucyjne; w pozostałej części sprawa została umorzona. To oznacza, że sklepy pozostaną w niedziele zamknięte.

2021-07-27, 11:28

Zakaz handlu zgodny z konstytucją? TK podjął decyzję
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: ALBIN MARCINIAK / EAST NEWS

Zdania odrębne do wyroku zgłosili sędziowie Zbigniew Andrzejewski i Jarosław Wyrembak.

Ustawę zakazującą handlu w niedziele zaskarżyła Konfederacja Lewiatan w 2018 r.

Ustawa, która wprowadziła zakaz niedzielnego handlu dla większości placówek, obowiązuje od 1 marca 2018 r. Wniosek w sprawie konstytucyjności tych przepisów w 2018 r. do TK złożyła Konfederacja Lewiatan. We wniosku tym zaskarżone zostały cztery przepisy ustawy.

Zaskarżone zostały cztery zapisy ustawy, m.in. ten, który informuje, że "w niedziele i święta w placówkach handlowych oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem - są zakazane".


Posłuchaj

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy wprowadzające zakaz handlu w niedzielę są zgodne z Konstytucją. O zbadanie konstytucyjności czterech przepisów z ustawy wprowadzającej zakaz handlu w niedzielę z 2018 roku wnioskowała Konfederacja Lewiatan./IAR/. 0:18
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Według Konfederacji Lewiatan przepis "nie spełnia kryteriów dopuszczalnej ingerencji w wolność pracy".

Trybunał Konstytucyjny -"konstytucyjne jest określone w ustawie pojęcie wykonywania pracy w niedzielę"

We wtorek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że konstytucyjne jest określone w ustawie pojęcie wykonywania pracy w niedzielę. Zgodnie z przepisami należy przez to rozumieć "wykonywanie takiej pracy lub takich czynności przez pracownika lub zatrudnionego w okresie 24 kolejnych godzin przypadających odpowiednio między godziną 24 w sobotę, a godziną 24 w niedzielę".

Za konstytucyjne uznano też vacatio legis przepisów. Konfederacja Lewiatan wskazywała, że ustawa weszła w życie z dniem 1 marca 2018 r., a opublikowana w Dzienniku Ustaw została 5 lutego 2018. "Vacatio legis wynosiło zaledwie 23 dni" - argumentowano.

Jednocześnie Trybunał postanowił o umorzeniu postępowania w sprawie dwóch kluczowych przepisów. Pierwszy z nich to artykuł ustanawiający zakaz handlu. Zgodnie z nim "w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane".

Drugi z przepisów to przepis wyliczający wyjątki od tego zakazu; zdaniem Konfederacji Lewiatan różnicuje on pracowników co do swobody wykonywania przez nich pracy w określone dni.

W ustawie dopuszczono szereg wyjątków od zakazu handlu, np. na stacjach paliw, a także w sytuacji, gdy np. przeważająca działalność placówki polega na handlu kwiatami, pamiątkami lub dewocjonaliami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych, sprzedaży wyrobów piekarniczych oraz w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna

PR24, IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej