X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Warunki prowadzenia biznesu w 2022 roku. Wśród firm nie ma przesadnego optymizmu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 10:12
Z opublikowanego dziś badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że większość przedsiębiorstw nie planuje inwestycji w nowym roku. 31 proc. małych i średnich firm oczekuje, że rok 2022 będzie taki jak 2021 pod względem prowadzenia biznesu, a 27 proc. firm uważa, że będzie gorzej.
Co trzecia ankietowana firma spodziewa się, że przyszły rok pod względem biznesowym będzie dla niej taki sam, jak ten mijający.
Co trzecia ankietowana firma spodziewa się, że przyszły rok pod względem biznesowym będzie dla niej taki sam, jak ten mijający.Foto: shutterstock.com/Jacob Lund

"Dane widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że po roku trwania pandemii jakość rozliczeń między przedsiębiorstwami i instytucjami finansowymi zaczęła się pogarszać i przyspieszył wzrost zaległości wobec dostawców i banków. Choć liczba firm z problemami w regulowaniu faktur i rat kredytowych podwyższyła się nieznacznie, przybyły 732 niesolidne płatniczo podmioty, to jednak nie można tego powiedzieć o samej kwocie zaległości, która w ciągu roku wzrosła o 4 mld zł do 38,4 mld zł" – podano w informacji prasowej BIG InfoMonitora. Wskazano, że zaległości najmocniej wzrosły w branżach przemysłowej i budowlanej – po ok. 0,9 mld zł.

Pesymizm czy trzeźwa ocena sytuacji?

Z danych zebranych podczas badania przeprowadzonego dla BIG Info Monitora wynika, że co trzecia ankietowana firma spodziewa się, że przyszły rok pod względem biznesowym będzie dla niej taki sam, jak ten mijający. Ocena ta w zasadzie nie różni się znacząco między poszczególnymi branżami. Pesymistycznie pod względem biznesowym na przyszły rok patrzy natomiast 27 proc. badanych firm sektora MŚP. Będzie on gorszy przede wszystkim zdaniem 41 proc. przedstawicieli budownictwa, 36 proc. transportu i 28 proc. usług. Negatywne opinie najrzadziej wyraża handel (23 proc.) i przemysł (22 proc.).

Czytaj także:


Co czwarty przedsiębiorca obawia się prognozować, a tylko 16 proc. ankietowanych patrzy w przyszłość z optymizmem. Nieco więcej wiary w poprawę w 2022 r. mają reprezentanci branży przemysłowej (18 proc.) i handlowej (17 proc.), ale nawet w tych sektorach i tak jest ich mniej niż pesymistów. Najrzadziej dobrze o przyszłym roku mówi biznes związany z przewozem towarów i osób (12 proc.), który jednocześnie jest w czołówce obawiających się 2022 r.

W przyszłym roku raczej bez większych inwestycji

"Ten umiarkowany optymizm w ocenie biznesowych perspektyw nadchodzącego roku znajduje odzwierciedlenie w trzeźwym osądzie możliwości inwestycyjnych przedsiębiorstw. Większość firm sektora MŚP, bo niemal 60 proc., nie planuje inwestować. Wynik ten wygląda tak głównie za sprawą odpowiedzi mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób, wśród których od inwestycji powstrzymuje się ponad 72 proc. Rozważających taką możliwość jest zaledwie 14 proc. Najlepiej o swoim potencjale inwestycyjnym w 2022 r. mówią firmy średnie, w których pracuje od 50 do 249 osób. Wydatki inwestycyjne bierze tu pod uwagę co drugie przedsiębiorstwo" – stwierdzono.

Z badania wynika, że co dziesiąty przedsiębiorca miał zaplanowane inwestycje jeszcze w tym roku, a blisko jedna czwarta zamierza podejmować takie działania w 2022 roku. Najczęściej wspominają o tym firmy z branży przemysłowej (26 proc.) i handlowej (25 proc.), najrzadziej – usługowej (17 proc.).

"Firmy obawiają się przyszłego roku, bo nie mają pewności, czy są w stanie sprostać wyzwaniom. Największym z nich jest, jak wskazywali w badaniu dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, wzrost kosztów, w tym między innymi cen surowców, materiałów, pracy, paliwa oraz postępująca inflacja. Nie potrafi pominąć tego, mówiąc o trudnościach, aż dwie trzecie MŚP. I nie ma tu znaczenia wielkość firmy czy obszar działania. Wysoko pozycjonowany na liście wyzwań jest również problem ze znalezieniem pracowników (17,6 proc.) oraz spadek sprzedaży (16,2 proc.). Ok. 9 proc. pytanych przedsiębiorców wskazuje także kwestie spełnienia wymogów związanych z pandemią oraz problemy z zachowaniem łańcuchów dostaw" – wskazano w informacji prasowej.

PolskieRadio24.pl, PAP, BIG, md

Zobacz więcej na temat: firma GOSPODARKA POLSKA

Czytaj także

Składkę zdrowotną za grudzień można odliczyć, ale pod jednym warunkiem. Resort finansów przypomina

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 08:15
Jak informuje Ministerstwo Finansów, składkę zdrowotną za grudzień 2021 r. zapłaconą w grudniu można odliczyć od podatku za ten rok. Nieco bardziej skomplikowana będzie sytuacja przy nadpłaceniu składek na poczet tych z przyszłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strategia podatkowa. Resort finansów przypomina o ważnym terminie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 14:05
Do końca grudnia mija termin publikacji strategii podatkowej realizowanej w 2020 r. Taką informację muszą opublikować podatnicy o przychodach przekraczających 50 mln euro i grupy kapitałowe - przypomina MF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski rynek nieruchomości przyciąga prawie połowę zagranicznych inwestycji w naszej części Europy

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 07:30
Polska przyciągnęła 46 procent inwestycji komercyjnych w nieruchomości do listopada 2021 r. w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) twierdzą analitycy firmy doradczej CBRE. W naszym regionie zainwestowano do końca III kwartału 3,3 mld euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pandemia zmieniła podejście Polaków do własnego biznesu? Zobacz najnowszy raport

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 15:00
Pandemia przyczyniła się do spadku odsetka Polaków decydujących się na założenie i prowadzenie nowej firmy - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W 2019 roku było to 5 proc., a rok później 3,1 proc. - podano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowy rok fuzji i przejęć. W 2021 r. ich wartość na świecie przekroczyła 5 bilionów dolarów

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 21:29
Rok 2021 okazał się rokiem fuzji i przejęć – ich wartość na całym świecie pobiła rekord wszechczasów i wyniosła 5,63 biliona dolarów.
rozwiń zwiń