Grupa PZU rośnie w siłę. Potwierdzają to wyniki Alior Banku

2023-04-26, 09:55

Grupa PZU rośnie w siłę. Potwierdzają to wyniki Alior Banku
Alior Bank podał wyniki finansowe.Foto: Shutterstock/Tupungato

Zysk netto w I kw. 23 wyniósł 366 mln PLN i był o 197 mln PLN (+116 proc.) wyższy niż w I kw. 22. Jest to rekordowy poziom kwartalnego zysku netto w całej historii Alior Bank. Jeszcze kilka lat temu bank miał problemy finansowe.

Alior Bank to polski bank uniwersalny, który powstał w 2008 roku. Historia firmy jest stosunkowo krótka, ale bardzo intensywna.

Początki banku sięgają czasów kryzysu finansowego w 2008 roku, kiedy to PZU - największy polski ubezpieczyciel - rozpoczął proces tworzenia nowego banku.

Początkowo miało to być joint venture z norweskim bankiem DnB Nord, jednak ta transakcja ostatecznie nie doszła do skutku. W efekcie, PZU postanowiło przejąć od spółki ING Bank Śląski Bank BPH, aby stworzyć nowy bank.

Alior rozpoczął swoją działalność w listopadzie 2008 roku. Bank szybko zyskał popularność dzięki innowacyjnym produktom i usługom, takim jak konto internetowe, a także dzięki aktywności marketingowej i kampaniom reklamowym.


rekordowy poziom przychodów i zysku netto Alior Banku. Rekordowy poziom przychodów i zysku netto Alior Banku.

W 2012 roku bank zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, stając się jednym z największych debiutów na polskiej giełdzie w historii.

W kolejnych latach bank kontynuował swoją ekspansję na rynku polskim, wprowadzając nowe produkty i usługi oraz aktywnie uczestnicząc w konsolidacji sektora bankowego. W 2018 roku Alior nabył Bank BPH od francuskiego BNP Paribas, zwiększając tym samym swoją pozycję na rynku.

Dzisiaj Alior Bank jest jednym z największych banków w Polsce, oferując szeroką gamę produktów i usług dla klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji.

Problemy finansowe

Alior miał problemy finansowe w 2018 roku, kiedy to zanotował stratę netto w wysokości 199 milionów złotych. Spowodowane to było głównie jednorazowymi kosztami związanymi z restrukturyzacją i likwidacją niektórych biznesów, a także związanych z wycofywaniem się z niektórych segmentów rynku.

Ponadto, w 2018 roku bank utworzył rezerwy na ryzyko kredytowe, aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi problemami z kredytobiorcami, co również wpłynęło na wyniki finansowe banku.

W związku z tymi problemami, podjęto szereg działań mających na celu poprawę swojej sytuacji finansowej, takich jak zmiana strategii biznesowej, redukcja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej oraz restrukturyzacja niektórych segmentów biznesowych.

W kolejnych latach bank osiągnął poprawę swoich wyników finansowych i w 2019 roku odnotował zysk netto w wysokości 712 milionów złotych.

Przejęcie przez PZU

W 2020 roku polski ubezpieczyciel PZU ogłosił plany przejęcia Alior Banku. Przejęcie miało na celu zwiększenie potencjału biznesowego obu firm poprzez połączenie ich kompetencji i zasobów. Planowany zakup miał również umożliwić PZU wzmocnienie swojej pozycji na rynku finansowym.

Grupa PZU jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. 

W 2015 roku Grupa PZU kupiła 25,19 proc. udziałów w kapitale zakładowym Alior Banku S.A. Kolejny etap stanowiła przeprowadzona przez Alior Bank transakcja nabycia wydzielonej części Banku BPH obejmującej jego podstawową działalność (bez portfela kredytów hipotecznych i Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych). Obecnie PZU posiada prawie 32 proc. akcji Alior Banku.


Procentowy udział w wyniku operacyjnym (skorygowanym o udziały PZU w bankach w 2022 roku) Procentowy udział w wyniku operacyjnym (skorygowanym o udziały PZU w bankach w 2022 roku)
Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib


Polecane

Wróć do strony głównej