Kontrola przewoźników zagranicznych w Polsce. Będzie zaostrzenie przepisów

Wcześniejsze wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych, wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe, zakłada projekt nowelizacji ustawy, którego opis zamieszczono w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

2024-02-27, 11:12

Kontrola przewoźników zagranicznych w Polsce. Będzie zaostrzenie przepisów
Resort infrastruktury planuje przyspieszenie rejestracji podmiotów zagranicznych w systemie SENT.Foto: Shutterstock/ Jaroslav Pachy sr

We wpisie wyjaśniono, że planuje się, iż przepisy o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych, wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe, wejdą w życie 1 lipca 2024 r., a nie jak wcześniej zaplanowano - z dniem 1 stycznia 2025 r.

Podmioty wykonujące przewóz kabotażowy

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym, a zmiana ma dotyczyć zagranicznych podmiotów wykonujących przewóz kabotażowy.

"Projektowana zmiana polegająca na skróceniu vacatio legis o 6 miesięcy związana jest z pilną potrzebą zwiększenia efektywności wykonywania kontroli podmiotów, uczestniczących w przewozach drogowych, a także wzmocnienia egzekucji przepisów prawa dotyczących wykonywania przewozu drogowego rzeczy przez podmioty uprawnione" - podano w opisie projektu.

Wyjaśniono, że zmiany przepisów przyczynią się do skuteczniejszej kontroli zezwoleń, gdyż obecnie mają miejsce przypadki wielokrotnego wykorzystywania zezwolenia uprawniającego do jednokrotnego przejazdu przez lub na terytorium kraju, poprzez m.in. niewypełnianie blankietu zezwolenia.

REKLAMA

System SENT to teleinformatyczny system monitorowania przewozu towarów wrażliwych utworzony przez Krajową Administrację Skarbową. Dotyczy on np. alkoholu, suszu tytoniowego czy paliwa, a od lutego 2022 r. - przywozu do Polski odpadów. System monitoruje przewóz i obrót towarów rozpoczynający się i kończący się na terytorium Polski oraz poza terytorium Polski.

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej