more_horiz
Gospodarka

Połączenie PKN Orlen z PGNiG coraz bliżej. Paliwowy gigant złoży wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 13:18
PKN Orlen na początku maja złoży wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na przejęcie PGNiG – poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jego zdaniem, UOKiK może zdecydować, że potrzebny będzie drugi etap analiz.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Minale Tattersfield/CC BY-SA 2.0/Flickr

- Wniosek do UOKIK w sprawie PGNiG złożymy na początku maja. Komisja Europejska uznała, że UOKiK będzie kompetentnym organem do oceny tej transakcji, dlatego zdecydowała, że sprawa może być rozpatrywana w Polsce – powiedział PAP Biznes prezes Obajtek.

Wniosek o połączenie PKN Orlen i PGNiG został przekazany polskiemu regulatorowi przez Komisję Europejską

- Po decyzji Komisji Europejskiej o przekazaniu wniosku do UOKiK to polski regulator będzie analizował stopień koncentracji w poszczególnych obszarach działalności koncernów. Myślę, że będzie to robił bardzo wnikliwie i raczej nie obejdzie się bez drugiej fazy analiz – dodał.


Orlen mat pras 1200.jpg
Wyniki finansowe PKN Orlen za 2020 rok. Spółka opublikowała raportPod koniec marca Komisja Europejska przekazała UOKiK zbadanie koncentracji grup PKN Orlen i PGNiG.

Transakcja ma polegać na przejęciu przez PKN Orlen bezpośredniej kontroli nad PGNiG.

List intencyjny w sprawie przejęcia podpisany 14 lipca 2020 r.

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały 14 lipca 2020 roku list intencyjny w sprawie rozpoczęcia tego procesu. 23 lipca PKN Orlen i PGNiG zawarły umowę o współpracy oraz o zachowaniu poufności.

Według wcześniejszych zapowiedzi finalizacja przejęcia PGNiG przez PKN Orlen mogłaby nastąpić do końca 2021 roku. W tym samym czasie możliwe jest też zamknięcie transakcji przejęcia przez płocki koncern Grupy Lotos.

Powstaje olbrzymi koncern paliwowy: PKN Orlen przejmie nie tylko PGNiG, ale też Grupę Lotos

Prezes Obajtek poinformował, że PKN Orlen dołoży starań, aby jeszcze w drugim kwartale przedstawić strukturę połączenia Orlenu, Grupy Lotos i PGNiG.

Zgodnie z harmonogramem w ciągu najbliższych miesięcy PKN Orlen powinien przedstawić Komisji Europejskiej partnera przy przejęciu aktywów Grupy Lotos. Prezes podtrzymuje, że rozmowy są prowadzone z kilkoma potencjalnymi partnerami, ale zaznacza, że jest za wcześnie na konkrety. Podkreśla jednak, że wśród potencjalnych partnerów ani bezpośrednio, ani pośrednio nie będzie firm rosyjskich.

PAP, jk