more_horiz
Gospodarka

Jak zabezpieczona jest w Polsce krytyczna infrastruktura gazowa? Gaz-System uspokaja

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 15:04
Stan techniczny infrastruktury przesyłowej Gaz-System jest na bieżąco monitorowany przez wyspecjalizowane służby eksploatacyjne, a także odpowiednie organy państwowe - poinformował Gaz-System.
Stan techniczny infrastruktury Gaz-System jest na bieżąco monitorowany - podała spółka.
Stan techniczny infrastruktury Gaz-System jest na bieżąco monitorowany - podała spółka.Foto: shutterstock/tonton

We wtorek po godz. 15 - jak przekazali przedstawiciele polskich władz - na terenie leżącej niedaleko od granicy z Ukrainą wsi Przewodów (powiat hrubieszowski, woj. lubelskie) spadł pocisk; w wyniku eksplozji śmierć poniosło dwóch obywateli Polski. Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne.

Bieżący monitoring

Zapytano Gaz-System, spółkę odpowiadającą za przesył gazu w Polsce, jak w obliczu zaistniałej sytuacji zabezpieczona jest tzw. krytyczna infrastruktura gazowa: kluczowe gazociągi, terminal w Świnoujściu służący do importu gazu ziemnego w postaci LNG. Czy ta ochrona zostanie po zdarzeniu w Przewodowie wzmocniona?

"Stan techniczny infrastruktury przesyłowej Gaz-System jest na bieżąco monitorowany przez wyspecjalizowane służby eksploatacyjne, a także odpowiednie organy państwowe" - poinformowała spółka.

Zaznaczono, że "przesył gazu jest realizowany zgodnie z zamówieniami".

Czytaj także:

Spółka zaznaczyła, że "informacja na temat podjętych działań zabezpieczających stanowi tajemnicę państwową".

Wybuch w Przewodowie z dużym prawdopodobieństwem nastąpił na skutek zestrzelenia rosyjskiej rakiety. Nie możemy jednak wykluczyć żadnych scenariuszy. Rosja mogła chcieć skonstruować atak, którego jednym z efektów było skłócenie Polski i Ukrainy - stwierdził w środę na posiedzeniu RBN premier Mateusz Morawiecki.

PAP/IAR, akg