more_horiz
Gospodarka

Krajowy System e-Faktur. Kiedy zacznie działać, co zawiera?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 08:15
Po konsultacjach publicznych Ministerstwo Finansów zdecydowało się na zmianę przepisów wprowadzających Krajowy System e-Faktur (KSeF). Wśród nich jest przesunięcie terminu wejścia w życie KSeF z 1 stycznia na 1 lipca 2024 r. - poinformowało MF.
MF proponuje zmiany w systemie KSeF.
MF proponuje zmiany w systemie KSeF.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Krajowy System e-Faktur (KSeF) umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. W początkowym okresie faktury ustrukturyzowane będą funkcjonowały w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

Ministerstwo Finansów poinformowało w czwartek, że po konsultacjach społecznych projektu przepisów wprowadzających obowiązkowy Krajowy System e-Faktur.

"Propozycja zmian zakłada m.in. przesunięcie wejścia w życie KSeF z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. oraz wyłączenie z KSeF faktur konsumenckich" – wskazano w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Poza tym MF zdecydowało się o wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT. Dla nich system będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r. Poza tym bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF.

Przewidziano też tryb offline

Resort poinformował także, że faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r. W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia po wystawieniu offline. Resort zdecydował się także na liberalizację sankcji i ich stosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 r.

Zdaniem resortu finansów wdrożenie KSeF pozwoli na optymalizację procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.

"Ustrukturyzowane dane z faktur, to nowy standard i przyspieszenie oraz dalsza automatyzacja procesowania tych dokumentów oraz ich automatyczna archiwizacja. Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – od analityki po inne obszary ich biznesów" - dodano w komunikacie MF.

Resort stwierdził, że korzystanie z e-faktur to brak konieczności przepisywania danych z dokumentu papierowego do systemu i ograniczenie błędów ludzkich. Podatnicy otrzymają szybszy zwrot VAT, termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40. Nie będą też musieli generować plików JPK_FA itp.

Krajowy System e-Faktur już jest dostępny dla przedsiębiorców jako dobrowolny. Po wprowadzeniu zasady, że system jest obowiązkowy, przedsiębiorcy będą dużą część faktur wystawiać za pośrednictwem systemu, z którego będą mogli dokumenty pobierać kontrahenci.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ MF/ mib