more_horiz
Gospodarka

Od 1 października z Rzeszowa dojedziemy koleją na lotnisko w Jasionce

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 22:00
W niedzielę uruchomione zostanie połączenie kolejowe z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce. W ramach inwestycji wybudowany został 5-kilometrowy fragment torów. Podróż między centrum Rzeszowa a lotniskiem wyniesie ok. 18 minut.
Nowy przystanek PKP na lotnisku Rzeszów Jasionka.
Nowy przystanek PKP na lotnisku Rzeszów Jasionka. Foto: PKP PLK/twitter

W sobotę odbył się przejazd dla dziennikarzy. Na konferencji prasowej w Jasionce wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział, że pociągi będą dowozić do Jasionki zarówno pasażerów portu lotniczego jak i pracowników pobliskiej strefy ekonomicznej.

-To bardzo istotne połączenie kolejowe. Zostało ono uruchomione, dzięki determinacji i także dzięki wielkim środkom finansowym, które rząd Prawa i Sprawiedliwości desygnował na tę inwestycję – dodał wiceminister Weber.

Zwrócił uwagę, że nie tylko drogi są bardzo istotne, ale również "komponent kolejowy" jest tą inwestycją, która likwiduje wykluczenie komunikacyjne.

Finanse z wielu źródeł na rzecz nowego połączenia komunikacyjnego


Obecny w Jasionce marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl powiedział, że to bardzo istotna inwestycja dla całego regionu.

-Jest to część większego przedsięwzięcia, które jest wciąż realizowane. Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna to też przykładowy montaż finansowy, bo zaangażowane są środki samorządu województwa, fundusze europejskie i dotacje z budżetu państwa – dodał marszałek.

Rozkład jazdy PKP będzie skorygowany, tak, aby jak najlepiej służył podróżnym.  - Liczymy, że kursowanie tych pociągów odciąży nasze drogi, które również staramy się rozbudowywać. Kolej to transport szybki, nowoczesny, wygodny, komfortowy – podkreślił marszałek województwa.

To impuls rozwoju lotniska


Prezes portu lotniczego w Jasionce Adam Hamryszczak, który podkreślał, że połączenie kolejowe z centrum Rzeszowa "podnosi atrakcyjność lotniska".

- Nasi pasażerowie, ale również pracownicy portu mają dodatkową możliwość dotarcia do Jasionki. Chcę podkreślić, że dzięki tej inwestycji nasze lotnisko wchodzi na najwyższy poziom, zmierzamy w kierunku, w którym dotychczas jeszcze nie byliśmy – dodał prezes lotniska.

W Jasionce obecny był również wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński, który mówił, że jeszcze kilkanaście lat temu nie budowano nowych torów, a je likwidowano.

-Na szczęście od kilku lat to się zmieniło. Tu dzieje się historia, jutro o 5.22 odjedzie pierwszy regularny pociąg do Jasionki – dodał.

Jak przebiega nowe połączenie?


Nowa linia kolejowa między Rzeszowem a Jasionką rozpoczyna swój bieg w miejscowości Zaczernie, by połączyć się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko. Łączna długość nowego połączenia od stacji Rzeszów Główny do stacji Jasionka Lotnisko wynosi blisko 12 km.

Stacje i przystanki na trasie to: Rzeszów Główny, Rzeszów Zachodni, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Miłocin, Zaczernie oraz na budowanej linii : nowy przystanek Głogów Małopolski Południowy i nowa stacja Jasionka Lotnisko.

Oprócz nowej linii do lotniska, która powstała w ramach budowy Podkarpackiej Kolej Aglomeracyjnej, wybudowano w sumie 14 przystanków, z czego pasażerowie korzystają już z 11 z nich.

W sumie inwestycja PLK SA obejmuje budowę i modernizację linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej za kwotę ponad 338,6 mln zł.

Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi nieco ponad 196 mln zł. 


PR24/PAP/sw