Przewidywania przedsiębiorców na 2024 rok. Obawy o wzrost inflacji
Ponad połowa ankietowanych firm obawia się wzrostu inflacji w 2024 - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, powołując się na dane z Miesięcznego Indeksu Koniunktury. Jak zaznaczyli, w styczniu br. odsetek firm twierdzących, że inflacja w 2023 r. będzie wyższa, wynosił 80 proc.
2023-12-28, 12:01
W Tygodniu Gospodarczym PIE anaitycy, powołując się na dane z grudniowej edycji Miesięcznego Indeksu Koniunktury (opracowanego przez PIE i Bank Gospodarstwa Krajowego) wskazali, że wśród przedsiębiorców utrzymują się pesymistyczne przewidywania dot. cen energii: 81 proc. firm (ankietowanych w grudniu br.) zakłada, że w 2024 r. wzrosną ceny nośników energii.
Przypomniano, że w styczniu br. 87 proc. pytanych firm spodziewało się wzrostu cen nośników energii w 2023 r.
Oczekiwania inflacyjne
Eksperci przekazali, że 57 proc. przedsiębiorców uważa, że w 2024 r. inflacja wzrośnie, 19 proc. nie ma na ten temat zdania, a 24 proc. twierdzi, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych nie wzrośnie. W styczniu br. odsetek firm twierdzących, że inflacja w 2023 r. będzie wyższa, wynosił 80 proc.
Polski Instytut Ekonomiczny dodał, że 39 proc. respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, iż w przyszłym roku wzrosną stopy procentowe, a przeciwnego zdania jest 36 proc. Przypomniano, że w styczniu 2023 r. wzrostu stóp procentowych spodziewało się 64 proc. badanych.
REKLAMA
W ocenie PIE, w 2023 r. ustabilizowały się przewidywania przedsiębiorców dotyczące wzrostu bezrobocia. W styczniu br. wzrostu bezrobocia w 2023 r. spodziewało się 64 proc. firm. Z kolei w grudniu 2023 r. takiego scenariusza w 2024 r. spodziewa się 37 proc. przedsiębiorstw.
Stabilizacja w gospodarce
- Przez cały 2023 r. w Polsce obserwowaliśmy bardzo niski poziom bezrobocia i mimo dużej niepewności gospodarczej, rosnących kosztów pracowniczych i wysokiej inflacji rynek pracy w Polsce jest stabilny - zaznaczyli analitycy PIE.
Jak dodali, najbardziej pesymistycznie przedsiębiorcy widzą przyszłość wojny w Ukrainie. 57 proc. respondentów nie spodziewa się końca konfliktu zbrojnego w nadchodzącym roku; 10 proc. jest przeciwnego zdania. Z kolei w styczniu 2023 r. wizję końca wojny podzielało 24 proc. firm.
Miesięczny Indeks Koniunktury służy do badania nastrojów gospodarczych przedsiębiorstw w Polsce. MIK powstaje co miesiąc na podstawie pomiarów dokonanych w siedmiu obszarach działalności przedsiębiorstw. Poziomy liczbowe MIK są obliczane na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzanych na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw.
REKLAMA
PR24/IAR/PIE/mib
REKLAMA