Sztuczna inteligencja i produkcja oprogramowania. Te dziedziny przyciągały w 2023 roku najwięcej kapitału
Rok 2023 minął pod znakiem przełomów w dziedzinie sztucznej inteligencji (SI), a wraz z nimi ogromnych inwestycji w jej dalszy rozwój. W ciągu roku start-upy zajmujące się rozwojem generatywnej sztucznej inteligencji pozyskały 27 mld USD finansowania. Jednak rok 2023 wyróżniał się na tle lat ubiegłych nie tylko wysokością inwestycji w prywatne podmioty zajmujące się rozwojem SI, ale także strukturą inwestorów.
2024-02-01, 16:00
Wśród największych inwestycji w SI w minionym roku można wyróżnić: 10 mld USD przekazane przez Microsoft spółce OpenAI, autorowi ChatGPT, oraz 6 mld USD zebrane przez Anthropic od Amazona i Google.
Największymi inwestycjami w europejskie spółki zajmujące się generatywną SI w 2023 r. było 500 mln USD zebrane przez niemieckie Aleph Alpha oraz 487 mln USD dla francuskiego Mistral AI.
Na fali inwestycji w sztuczną inteligencję zyskał także założony przez Polaków start-up ElevenLabs. Po zakończonej w styczniu 2024 r. rundzie finansowania o wartości 80 mln USD wycena rynkowa spółki osiągnęła 1,1 mld USD, co uczyniło ją "jednorożcem".
Produkcja oprogramowania
Zwycięzcami wśród beneficjentów ogromnych inwestycji w SI były nie tylko spółki produkujące oprogramowanie, choć ostatnia wycena OpenAI z 2023 r. wyniosła aż 86 mld USD. Przedsiębiorstwa produkujące podzespoły do centrów danych napędzających rozwój SI stały się w minionym roku równie kluczowe.
REKLAMA
Wartość firmy Nvidia, producenta zaawansowanych procesorów SI, wzrosła czterokrotnie od końca 2022 r., co uczyniło ją szóstym najwyżej wycenianym przedsiębiorstwem na świecie, o wartości 1,47 bln USD. Tłem dla rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji były natomiast amerykańskie ograniczenia eksportu najbardziej zaawansowanych technologii do Chin, których celem było spowolnienie postępów w chińskich rozwiązaniach SI.
Trudno ocenić, czy tak duży wzrost wartości i wycen w branży sztucznej inteligencji może być bańką na kształt bańki internetowej dot-com z 2000 r. Natomiast z pewnością sztuczna inteligencja pozostanie istotnym tematem również w tym roku.
Przyniesie on prawdopodobnie dalsze duże inwestycje w SI, zarówno w start-upy, jak i we własne rozwiązania dużych firm technologicznych oraz pozostanie punktem spornym między USA i Chinami. Unia Europejska zamierza także przyjąć finalną wersję Aktu o Sztucznej Inteligencji przed końcem swojej kadencji, co może mieć wpływ na dalsze wyznaczanie światowych standardów bezpieczeństwa sztucznej inteligencji i odpowiedzialności za treści przez nią generowane.
PR24/IAR/PIE/mib
mpkor
REKLAMA