Zmiany na GPW: nie będzie aliansu z giełdą w Wiedniu
Nowy prezes GPW zmienia całkowicie strategię rozwoju Giełdy Papierów Wartościowych. Paweł Tamborski poinformował, że warszawski parkiet nie połączy się z giełdą w Wiedniu. Możliwości rozwoju widzi w rynku wewnętrznym.
2014-09-29, 07:27
Posłuchaj
Zarząd GPW chce się skoncentrować na rozwoju organicznym i obecnie nie bierze pod uwagę aliansu z Wiedniem - poinformował we wtorek dziennikarzy prezes giełdy Paweł Tamborski.
Tym samym w zarządzie zwyciężyła koncepcja rozwoju w oparciu o rynek krajowy.
- Po wnikliwym przeanalizowaniu możliwych opcji rozwoju regionalnego oraz biorąc pod uwagę duży potencjał wzrostu polskiej gospodarki i rynku kapitałowego, GPW postanowiła skoncentrować się obecnie na rozwoju organicznym. Nie wyklucza to możliwości współpracy z CEESEG w indywidualnych projektach - powiedział Tamborski.
- Powinniśmy w pełni wykorzystać możliwości dalszego rozwoju GPW i zaproponować uczestnikom rynku ofertę, która przyczyni się pośrednio do wzmocnienia pozycji GPW w Europie Środkowo-Wschodniej, a tym samym przełoży się na wzrost wartości dla naszych akcjonariuszy. Na polskim rynku kapitałowym zniknęła niepewność dotycząca OFE. Sprawa ta rozstrzygnęła się lepiej niż oczekiwał rynek, co mamy nadzieję będzie pozytywnie wpływać na potencjał warszawskiej giełdy – powiedział Paweł Tamborski, Prezes Zarządu GPW.
REKLAMA
Analitycy - rynek wewnetrzny może nie starczyć
Decyzja zarządu giełdy zaskoczyła analityków. – To kolejna rewolucja po decyzjach dotyczących indeksów giełdowych – powiedział portalowi gospodarka.polskieradio.pl Marcin Kiepas, analityk Admiral Markets.
W Polsce niewielki potencjał kapitałowy
Jak mówi, to, że nowy zarząd stawia na własny rynek oraz przeprowadza weryfikację notowanych spółek, to dobry objaw. Tyle, że może to nie wystarczyć do rozwinięcia skrzydeł warszawskiemu parkietowi. – Skończyły się wielkie prywatyzacje przyciągające pieniądze z rynku wewnętrznego, wzrost PKB też nie zapowiada się w Polsce wystrzałowo, stąd nastawienie się na kapitał wewnętrzny, może nie wystarczyć, mówi Kiepas.
GPW powinna szukać silnego partnera
Analityk nie zna wyliczeń dotyczących aliansu z giełdą w Wiedniu, ale rezygnacja z niego nie jest dobrym sygnałem. – W dobie globalizacji, taka giełda jak nasza powinna szukać silnego partnera, mówi. Inaczej, jak podkreśla, może nam grozić marginalizacja i może się okazać, że o planie przewidującym stworzenie z GPW centralnego parkietu regionu, można zapomnieć.
GPW stawia na WIG20
REKLAMA
MSP popiera decyzję zarządu
Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk powiedział, że resort "w pełni" popiera rekomendację zarządu GPW o zawieszeniu rozmów z Wiedniem.
Za decyzją - rachunek ekonomiczny
- Za tą decyzją przemówił rachunek ekonomiczny. Obecnie najważniejszym wyzwaniem dla GPW jest doprowadzenie do wzrostu płynności na rynku, co gwarantuje jego rozwój - powiedział Kowalczyk cytowany w komunikacie przesłanym PAP.
GPW musi wzmocnić model biznesowy
Dodał, że do końca października zarząd GPW przedstawi zaktualizowaną strategię zawierająca rozwiązania, które wzmocnią bezpieczeństwo modelu biznesowego GPW, w celu długoterminowego i stabilnego kreowania wartości dla akcjonariuszy.
- Jesteśmy przekonani, że w ciągu kilku najbliższych lat GPW zdobędzie dużo mocniejszą pozycję na arenie międzynarodowej i niewykluczone, że wówczas wróci do rozmów o konsolidacji z partnerami zagranicznymi - podkreślił.
W przyszłości możliwy powrót do rozmów z Wiedniem
Prezes giełdy nie wyklucza w przyszłości powrotu do tematu połączenia z giełdą w Wiedniu, ale nie informuje, kiedy mogłoby do tego dojść.
REKLAMA
Paweł Tamborski podkreśla, że jest optymistą, jeśli chodzi o rozwój spółki na rynku wewnętrznym. Chodzi między innymi o Towarową Giełdę Energii.
Wiedeń był pomysłem b. prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego
Pomysł połączenia z parkietem wiedeńskim pojawił się na GPW kilka lat temu, kiedy prezesem stołecznej giełdy był jeszcze Ludwik Sobolewski.
Poprzedni prezes Adam Maciejewski był w projekt mocno zaangażowany i zapowiadał jego szybką finalizację.
IAR, PAP, Jarosław Krawędkowski
REKLAMA
REKLAMA