GPW na plusie, ale obawia się polityków
Przedstawiciele zarządu Giełdy Papierów Wartościowych podkreślają, że klimat polityczny w ostatnim czasie giełdzie nie sprzyjał. Tak też może być w kolejnych miesiącach. A to może się przełożyć na wyniki stołecznego parkietu.
2015-10-30, 19:39
Posłuchaj
Jak na razie jednak wyniki finansowe warszawskiej giełdy za III kwartał wypadły nieźle. Jej zysk netto, mimo spadającego poziomu obrotów akcjami, wzrósł o 11,6 proc.
GPW odczuła czas kampanii wyborczej
Spółka jest zadowolona z wyników, choć prezes giełdy Paweł Tamborski przyznaje, że był to ciężki kwartał.
̶ Mam tu na myśli przede wszystkim to, co działo się w otoczeniu giełdy, a co wpłynęło m.in. na odłożenie w czasie transakcji, których oczekiwaliśmy na rynku pierwotnym. Mam nadzieję, że jednak wrócą one za jakiś czas na parkiet.
Optymizmem nie napawają podatkowe zapowiedzi polityków
Wpływ na giełdę miały także zapowiedzi polityków dotyczące wprowadzenia podatku bankowego.
REKLAMA
̶ Banki utraciły prawie 25 mld zł swojej kapitalizacji - dodaje Tamborski.
̶ Funkcjonowaliśmy w bardzo dynamicznym okresie kampanii wyborczej. Dzisiaj jesteśmy już po wyborach. Liczymy na to, że sytuacja polityczna się ustabilizuje, a inwestorzy i emitenci wrócą – mówi szef GPW.
Szczególnie groźny podatek od transakcji finansowych
Wciąż realnym zagrożeniem jest jednak wprowadzenie podatku od transakcji finansowych.
̶ Nie wyobrażam sobie wprowadzenia tego podatku - mówi Karol Półtorak, wiceprezes zarządu GPW.
REKLAMA
̶ Jeśli nowy rząd ma aspirację, by zbudować polski rynek kapitałowy, silny na mapie Europy, a szczególnie Europy Środkowo - Wschodniej, ewidentnego numeru jeden, giełdy, z której możemy być dumni jako Polska, to ten podatek nie powinien być wprowadzony.
Giełda źródłem finansowania rozwoju małych firm
Paweł Tamborski dodaje, ze giełda to źródło finansowania dla firm i politycy nie powinni o tym zapominać.
̶ Jeżeli mamy uwalniać przedsiębiorczość, to musimy jej zapewniać także finansowanie. Giełda Papierów Wartościowych, polski rynek kapitałowy, to jest właśnie miejsce dla małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą na giełdzie, poprzez polski rynek kapitałowy, pozyskiwać finansowanie, czerpać paliwo do swojego rozwoju - podkreśla prezes GPW.
Giełda stawia na nowych klientów
W najbliższym czasie giełda planuje działania, które mają zwiększyć jej przychody. ̶ Będziemy kontynuować taką pracę u podstaw - wyjaśnia Karol Półtorak.
REKLAMA
Jak wyjaśnia, giełda chce podłączać nowe kategorie klientów, których do tej pory na polskim rynku nie było, z różnych przyczyn, bo potrzebowali odpowiedniej infrastruktury, dodatkowych zachęt. De facto, zmierzamy w kierunku struktury rynku, ukształtowanej czy to w Austrii, czy to w Niemczech. Wprowadzamy też nowy produkt na rynku towarowym z pogranicza rynku towarowego i finansowego. Naszym celem będzie zachęcenie jak największej liczby inwestorów finansowych do uczestniczenia w rynku towarowym – mówi Półtorak.
Spółka będzie też kontynuować program obniżania kosztów.
Od początku roku walory GPW zostały przecenione o około 12 proc.
Karolina Mózgowiec
REKLAMA
REKLAMA