Giełdy w Europie zniżkują, rynek czeka na Fed i BoJ
Europejskie giełdy rozpoczynają wtorek od spadków. Inwestorzy patrzą na wyniki spółek i czekają na środową decyzję Fed i piątkową Banku Japonii. Na GPW WIG 20 rozpoczął od spadku o 0,14 proc. do 1812,16 pkt.
2016-07-26, 10:18
We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. Inwestorzy czekają na środową decyzję o wysokości stóp procentowych i konferencję prasową, która może przynieść wskazówki co do przyszłego kierunku polityki monetarnej w USA.
Inwestorzy czekają na decyzję Fed ws. stóp
Obecne oczekiwania zakładają maksymalnie jedną podwyżkę stóp procentowych w tym roku w Stanach. Rynek terminowy prawdopodobieństwo podwyżki Fed przed końcem roku wyceniania obecnie na około 50 proc.
W budowaniu napięcia ma też swój udział bank centralny Japonii
Na piątek zaplanowane jest posiedzenie Banku Japonii. Na rynku spekuluje się, że japoński bank centralny zwiększy stymulację w tym tygodniu.
Tymczasem w najlepsze trwa sezon publikacji wyników spółek.
Powtarzalny zysk Michelin wzrósł w pierwszym półroczu o 11 proc. rdr. Spółka zaoszczędziła w pierwszych 6 miesiącach 2016 r. 155 mln euro i podtrzymała prognozy na ten rok. Akcje producenta opon zyskują ponad 2 proc.
Tracą walory British Petroleum. Skorygowany zysk netto BP w II kw. wyniósł 720 mln USD, tymczasem oczekiwano 819 mln USD. Oznacza to, iż rdr zysk BP spał o 45 proc. z 1,3 mld USD. Spółka oczekuje niższego wydobycia w III kwartale i niższych od zakładanych wydatków inwestycyjnych w 2016 r.
W dół idą akcje Commerzbank. Drugi największy bank w Niemczech poinformował w poniedziałek wieczorem o spadku funduszy podstawowych Tier 1 do 11,5 proc. z 12 proc. na koniec czerwca, a zysk netto banku w II kw. spadł o 32 proc. rdr.
Mimo słabych wyników dużych graczy we wtorek, jak wskazują analitycy JPMorgan, ogólnie rzecz biorąc wyniki spółek są w II kw. lepsze od oczekiwań.
"Sezon wyników za II kw. rozpoczął się na dobre. W Stanach 84 proc. spółek z indeksu S&P 500 jak na razie przebiło oczekiwania zysku na akcję - najwięcej od 2009 r. W Europie ten odsetek na razie to 58 proc. - powyżej historycznej średniej i więcej niż w poprzednich kwartałach" - napisali we wtorkowej nocie.
Po południu w USA opublikowane zostaną: wskaźnik Case-Schiller za maj, wstępny odczyt PMI w usługach za lipiec oraz liczba sprzedanych nowych domów.
REKLAMA