Na europejskich giełdach kolejny dzień zwyżek
Zachodnie giełdy zyskują w środę. Na rynkach optymizm i oczekiwania, że Europejski Bank Centralny będzie kontynuował swój programu skupu obligacji - podają maklerzy.
2016-12-07, 09:53
- Stabilizacja sytuacji we Włoszech i oczekiwania dalszego stymulowania gospodarki strefy euro przez Europejski Bank Centralny będą "bycze" dla rynków akcji - ocenia James Woods, analityk Rivkin Securities.
"Minimum, jakiego oczekujemy od EBC, to ogłoszenie przedłużenia programu skupu obligacji o 6 miesięcy" - dodaje.
Na rynkach oczekuje się tego, że w czwartek EBC ogłosi przedłużenie programu skupu o kolejne 6 miesięcy, począwszy od marca 2017 r., wprowadzając zmiany do jego technicznych parametrów.
EBC stoi teraz przed dylematem
EBC stoi teraz jednak przed dylematem - jak i kiedy zakomunikować decyzję o stopniowym wygaszaniu programu QE.
Ogłoszenie w czwartek zakończenia luzowania w określonym momencie w przyszłości wśród przeważającej części analityków oceniane jest jako przedwczesne i mogłoby skutkować negatywną reakcją rynku.
- W sytuacji w jakiej obecnie jest włoski rząd, dla EBC byłoby trudne sygnalizowanie, że będzie zawężał stymulowanie gospodarki strefy euro - mówi Chichiro Ohta, starszy strateg SMBC Nikko Securities Inc.
We Włoszech, w rezultacie porażki rządu w niedzielnym referendum konstytucyjnym premier Matteo Renzi zapowiedział swą rezygnację, ale z formalnym złożeniem dymisji wstrzymuje się do zakończenia prac nad budżetem. Na takie rozwiązanie nalegał prezydent Sergio Mattarella, a to znaczyłoby, że premier ustąpi zapewne pod koniec bieżącego tygodnia, wraz z uchwaleniem budżetu.
Słabsze od oczekiwań dane z Niemiec
W środę na rynku są już dane makro z Niemiec, słabsze od oczekiwań.
W Niemczech w październiku produkcja przemysłowa wzrosła o 0,3 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 1,6 proc. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,8 proc.
Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,3 proc. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 1,6 proc.
PAP, awi
REKLAMA