Amerykańskie indeksy ostro w dół, w Europie większość parkietów na plusie

Po słabszych od oczekiwań danych z rynku pracy, główne amerykańskie indeksy spadły w piątek ponad 2 proc. W perspektywie tygodnia S&P 500 zniżkował o 5,6 proc. co jest najgorszym wynikiem od ponad ośmiu miesięcy. Większość najważniejszych giełd europejskich zakończyła sesję na plusie.

2018-12-08, 08:33

Amerykańskie indeksy ostro w dół, w Europie większość parkietów na plusie

Indeks S&P 500 stracił w piątek 2,33 proc., Dow Jones Industrial zniżkował o 2,24 proc., a Nasdaq Comp. poszedł w dół o 3,05 proc.

Mniejszy od oczekiwań wzrost liczby miejsc pracy

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w listopadzie wzrosła o 155 tys. wobec oczekiwanych 198 tys. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie.

"Ta dane nie są rewelacyjne, ale wciąż utrzymują się na właściwej ścieżce" - oceniła Kate Warne, odpowiedzialna za strategię inwestycyjną w firmie Edward Jones.

Inwestorzy nadal niepewni, co do rozwoju stosunków handlowych USA-Chiny

Według analityczki na rynku akcji w dalszym ciągu będzie utrzymywała się podwyższona zmienność, ponieważ inwetorzy nie są pewni "jak głębokie będzie gospodarcze spowolnienie i jak ułożą się relacje handlowe na linii USA-Chiny"

"Negocjacje z Chinami idą bardzo dobrze" - napisał prezydent USA Donald Trump w piątek na Twitterze.

Pojawiają się inne problemy

Tymczasem kolejnym punktem zapalnym w relacjach USA-Chiny może stać się aresztowanie Meng Wanzhou, wiceprezes zarządu firmy Huawei, a zarazem córki założyciela firmy, do którego doszło w Kanadzie. Grozi jej ekstradycja do Stanów Zjednoczonych w związku z podejrzeniem o naruszenie sankcji USA wobec Iranu.

Chiny domagają się natychmiastowego uwolnienia Meng Wanzhou oraz wyjaśnienia powodów jej zatrzymania. Państwowe chińskie media potępiły w piątek aresztowanie wiceprezes i dyrektor finansowej firmy Huawei Meng Wanzhou. Dziennik "Global Times" ocenił, że przy braku twardych dowodów została ona "zasadniczo „uprowadzona”" przez rządy USA i Kanady.

Fed tymczasem chwali amerykańską gospodarkę

Prezes Fed Jerome Powell powiedział w czwartkowym przemówieniu, że rynek pracy jest "bardzo silny", a gospodarka USA spisuje się bardzo dobrze.

"Nasza gospodarka obecnie jest w bardzo dobrym stanie, tworzenie nowych miejsc pracy pozostaje na wysokim poziomie, a płace rosną stopniowo" - powiedział Powell.

Mniejsze oczekiwania na dalsze zacieśnianie polityki monetarnej

W ostatnich dniach mocno obniżyły się rynkowe oczekiwania na skalę dalszego zacieśniania polityki monetarnej przez Fed – rynek wycenia obecnie niepełną jedną podwyżkę (ok. 20 pb.) wzrostu kosztu kredytu w USA w 2019 r. Według obowiązującego forward guidance Fed zamierza dokonać jeszcze jednej podwyżki stóp proc. w grudniu i trzech kolejnych w 2019 r.

Pod koniec listopada prezes Fed Jerome Powell powiedział, że stopa fed funds znajduje się „tuż poniżej” neutralnego poziomu. Szef Fed dołączył tym samym do chóru pozostałych przedstawicieli Rezerwy, którzy zaczęli sygnalizować potrzebę pauzy w cyklu podwyżek stóp procentowych i wejścia Fed w postawę wait-and-see.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej