Partnerstwo publiczno-prywatne zyskuje na popularności

Partnerstwo publiczno - prywatne coraz częściej występuje w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Korbus założyciel Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

2015-12-17, 19:10

Partnerstwo publiczno-prywatne zyskuje na popularności

Posłuchaj

O Partnerstwie publiczno-prywatnym w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Korbus, założyciel Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Od marca w ramach modelu PPP w Gdańsku realizowane jest zagospodarowanie północnego Cypla Wyspy Spichrzów. Gdańsk bierze przykład z Sopotu, gdzie dobiega końca rewitalizacja dworca kolejowego i części popularnego deptaka, ale zaangażował się w 4 razy większy projekt. Konsorcjum partnerów prywatnych, wyłonione w przetargu, zagospodaruje tę przestrzeń w ramach rewitalizacji w zamian za działki na własne cele - wyjaśniał nasz gość.

Nawet kilkanaście procent różnicy w kosztach

Innym dobrym przykładem jest pierwszy rządowy kontrakt - budowa gmachu Sądu w Nowym Sączu. Partner prywatny zaprojektuje ten budynek, zadba o wszelkie pozwolenia, zbuduje i wreszcie zadba też o bieżące funkcjonowanie obiektu, czyli o ogrzanie i ochronę, zorganizuje nawet punkt gastronomiczny dla interesantów. Z badań wynika, że projekty powstające w ramach PPP są bardziej opłacalne pod względem ekonomicznym, niż gdyby miano je zrealizować według tradycyjnych procedur zamówień publicznych. Tak było między innymi w Wielkiej Brytanii, Australii czy Kanadzie, gdzie PPP rozwija się bardzo dobrze. Różnica w kosztach może być kilkunastoprocentowa w ciągu "życia" danego projektu - podkreśla Korbus.

PPP jest coraz bardziej interesujące dla samorządów, bo kończy się główne źródło finansowania inwestycji, czyli fundusze unijne w formie dotacji. Dobrym przykładem są drogi lokalne, na które dotacji już nie będzie, ale będzie je można zbudować w modelu PPP. Są 4 dziedziny, w których PPP ma największy potencjał. To termomodernizacja, ochrona zdrowia, budownictwo komunalne oraz gospodarka odpadami.

PPP będzie wspierane przez rząd

Ministerstwo Rozwoju zapowiada poparcie dla tej formuły współpracy między stroną publiczną i prywatną. Tym bardziej, że Unia Europejska również promuje formułę PPP oraz tak zwane projekty „hybrydowe”, łączące finansowanie podmiotu publicznego, partnera prywatnego oraz funduszy unijnych.

REKLAMA

Instytut PPP wraz z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości zakończył właśnie 4-letni program promujący partnerstwo publiczno - prywatne. W ramach projektu zorganizowano szkolenia i seminaria dla przedsiębiorców oraz konkursy dla samorządów.

Sylwia Zadrożna

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej