X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gość Polskiego Radia24: sygnały spowolnienia gospodarczego w Polsce widać już od roku

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 15:22
- Restrykcyjne otoczenie regulacyjne, zły klimat społeczny panujący wokół polskiego biznesu, brak nowych inwestycji oraz rąk do pracy i wszelkie zaskakujące pomysły na podnoszenie płacy minimalnej - to wszystko utrudni Polsce złagodzenie przyszłorocznego wstrząsu gospodarczego, spowodowanego recesją wywołaną przez Niemcy i spory handlowe USA-Chiny - powiedział ekonomista Marek Zuber, Gość Polskiego Radia 24.   
Audio
  • 13.11.2019 GośćPolskiegoRadia24 (Polskie Radio 24)
Marek Zuber
Marek ZuberFoto: PR24/PJ

W opinii Marka Zubera wzrost gospodarczy jest wciąż szybki, ale wolniejszy niż rok temu, a różnica już wynosi 1 pkt. procentowy i choć wiele powiedzą wyniki za III kwartał, to i tak wzrost PKB na poziomie około 4 % to niezły wynik. Ale patrząc na inne dane widać osłabienie produkcji przemysłowej, pogorszenie wyników eksportu i choć jeszcze w II kwartale tego roku eksport stale rósł, to i tak był najmniejszy od roku 2009. Innym alarmowym sygnałem jest wskaźnik PMI, który jest poniżej 50 pkt. to tylko jeden z wielu wskaźników potwierdzających, że polska gospodarka hamuje. Głównym powodem wzrostu polskiej gospodarki w ostatnich 5 latach, była dobra sytuacja ekonomiczna w Europie i na świecie, a dzięki czemu rozwijała się gospodarka wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej, choć nie w taki samym tempie, bo byli wtedy lepsi od Polski np. Rumunia. 

Niemiecka gospodarka kamieniem u nogi całej UE

Niemiecka gospodarka jest w kryzysie, wzrost PKB się stale obniża, a i tak nadal brakuje tam 1,5 miliona osób do pracy i nie słychać pomysłów na obniżenie wynagrodzeń. Na tle Berlina dość zaskakująco dobrze wyglądają wyniki gospodarki brytyjskiej, bo wciąż jest na plusie w okolicach 1 procenta. Tymczasem wielu spodziewało się regresu związanego z brexitem. Ale sami Brytyjczycy kupują wyraźniej mniej, a najbardziej odczuwają to niemieccy eksporterzy. Innym czynnikiem hamującym wyniki europejskiej i polskiej gospodarki, są reperkusje związane z wojną handlową Waszyngtonu i Pekinu.  -W 2016 pojawił się w Polsce sygnał awaryjny w postaci spadku inwestycji i do dziś te starty nie zostały w pełni odbudowane. Tym bardziej, że coraz bardziej brakuje rąk do pracy, a otoczenie prawno-regulacyjne jest mało życzliwe dla prywatnych firm, które boją się takich pomysłów jak wyższa płaca minimalna i podniesienie limitu składek na ZUS-przypomniał ekonomista Marek Zuber  

Spowolnienie w polskiej gospodarce od roku nie jest zaskoczeniem

-Dobrym sygnałem jest, to że Jarosław Kaczyński zaczął wspominać o spowolnieniu gospodarczym, co daje nadzieję na powstrzymanie negatywnych tendencji w polskiej gospodarce -stwierdził Marek Zuber. Przypomniał, że choć rząd PiS może się pochwalić w poprzedniej kadencji Sejmu dobrymi wynikami makroekonomicznymi, to jednak  aż 19 państw z UE miało nadwyżki budżetowe, a to nie udało się do tej pory żadnemu polskiemu rządowi. Dlatego można mieć nadzieję, że rząd będzie czynił wszelkie starania, aby powstrzymać te złe tendencje. - Problemy gospodarcze nie są efektem programu 500+, lecz efektem braku jasnych perspektyw na przyszłość dla polskich przedsiębiorców - powiedział Marek Zuber 


Zapraszamy do wysłuchania całego programu

Gospodarzem audycji był Antoni Opaliński

PolskieRadio24/Antoni Opaliński/SW