60 lat minęło odkąd ludzie zaczęli "płacić plastikiem"
Bank Amerykański wprowadził jako pierwszy w 1958 r. do obiegu plastikową kartę kredytową. Nie było to jednak pierwsze podejście do płatności bezgotówkowych - wcześniej karty bywały kartonowe czy stalowe. Królowały także weksle.
2018-08-24, 07:57
Posłuchaj
Jak na antenie radiowej Jedynki Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha - przypomniał, że ewolucja kart - kredytowych i debetowych - była błyskawiczna.
Kolejny przełom
W 2006 roku do obiegu trafiły karty zbliżeniowe. Niedługo potem ich największymi fanami w Europie zostali Polacy. W latach 60. niewiele nowinek przebijało się przez żelazną kurtynę. Odpowiednikiem bankomatu w PRL były książeczki PKO.
Choć powstanie pierwszej karty to rok 1958 - to pierwszy bankomat postawiono dopiero roku 1967. Pierwsze systemu płatności kartą nazywano żelazkiem lub pieszczotliwie wafelkiem - powiedział Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.
Przesyt kart
Dziś - zdaniem Andrzeja Sadowskiego - cierpimy na przesyt bankowych plastików. Niedoścignionym standardem są banki amerykańskie, które za posiadanie karty fundują swoim klientom wakacje w Europie czy upusty na samochody.
REKLAMA
Na koniec I kwartału tego roku Polacy mieli w portfelach prawie 40 mln kart płatniczych, debetowych ponad 31 milionów, a kredytowych niespełna 6 milionów.
Marcin Jagiełowicz, ak, NRG
REKLAMA