Ekspert o aucie z kratką: VAT skomplikuje życie firmom w 2014 r
Na początki roku przedsiębiorców czeka zamieszanie w przepisach dotyczących odliczania podatku VAT przy zakupie samochodów osobowych - mówi Katarzyna Rola – Stężycka, ekspert podatkowy z firmy Tax Care.
2013-12-26, 09:34
O tym, ze prawo podatkowe jest zawiłe, często podlega zmianom i bez pomocy ekspertów podatnik sobie nie poradzi - nie trzeba nikogo przekonywać. Kolejnym na to dowodem są przepisy dotyczące podatku VAT. – Zwłaszcza początek roku może być szczególnie niepewnym pod tym względem – mówi Katarzyna Rola – Stężycka, ekspert podatkowy.
Powodem zamieszania jest m.in. to, ze wraz z końcem grudnia wygasa obecna unijna derogacja, czyli wyłączenie z obowiązywania przepisów.
Zadziałają przepisy unijne i nowe prawo drogowe
- Przez jakiś czas będzie obowiązywał art. 86 a ustawy o VAT, a to oznacza dla przedsiębiorców, ze będą mieli prawo do odliczenia pełnego VATu przy nabyciu samochodu z tzw. kratką – podaje ekspertka. - Choć tu tez jest pewne zamieszanie związane z tym, ze zmieniły się przepisy o ruchu drogowym –wskazuje Katarzyna Rola – Stężycka.
Odliczysz pełny VAT jeśli samochód jest tylko służbowy
Bardzo istotna zmiana czeka przedsiębiorców, którzy wykorzystują w swojej działalności gospodarczej samochód osobowy wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej, a nie do celów prywatnych. - Ci przedsiębiorcy w końcu nabędą pełne prawo do odliczenia VAT i to zarówno na etapie zakupu samochodu, jak i później przy eksploatacji, jak i zakupie paliwa – wyjaśnia ekspertka podatkowa.
REKLAMA
VAT przy samochodach dla celów prywatno-służbowych odliczany inaczej
Natomiast jeśli przedsiębiorca będzie chciał kupić samochód osobowy, który będzie wykorzystywany w trybie mieszanym czyli częściowo do działalności gospodarczej, a częściowo do innych potrzeb, to niestety spotka go ograniczenie.
- Odliczeniu będzie podlegało 50 proc. VAT z faktury nabycia samochodu, przy czym nie będzie odliczenia kwotowego, jak to jest obecnie, ale jednocześnie pojawi się prawo odliczenia 50 proc. przy nabyciu paliwa – mówi Katarzyna Rola – Stężycka.
Ograniczenie w odliczeniu pojawi się tez w przypadku innych rachunków związanych z eksploatacją. - Teraz dopuszczalne jest pełne prawo do odliczenia np. przy usługach serwisowych czy wymianie opon. W chwili, gdy zmiany już wejdą w życie to przedsiębiorcy używający samochodów osobowych „w cyklu mieszanym” będą mięli prawo do 50 proc. odliczenia – czyli nastąpi ograniczenie – komentuje estetka podatkowa.
gra.
REKLAMA
REKLAMA