KE opublikowała pakiet klimatyczno-energetyczny. Tusk zadowolony
Redukcja o 40 procent emisji dwutlenku węgla i rekomendacje, ale nie przepisy w sprawie gazu łupkowego. Takie zapisy znalazły się w pakiecie klimatyczno-energetycznym do 2030 roku, opublikowanym przez Komisję Europejską.
2014-01-22, 12:58
Posłuchaj
Wytyczne w sprawie łupków to efekt zabiegów Polski, która wraz z Wielką Brytanią sprzeciwiała się zaostrzeniu przepisów, bo mogłyby one jeśli nie uniemożliwić to na pewno utrudnić poszukiwania gazu łupkowego. Oba kraje, przy poparciu także kilku innych państw, argumentowały, że obecne przepisy wystarczająco dobrze regulują kwestie wydobycia gazu. Komisja więc zaleciła unijnym krajom, by przed przyznaniem koncesji przygotowały plany oceniające skutki tak zwanego szczelinowania hydraulicznego, używanego do wydobycia gazu z łupków.
Tusk zadowolony z negocjacji
Polska potrafi chronić swoje interesy w Parlamencie Europejskim. Zdaniem premiera Donalda Tuska, o tym świadczy pakiet klimatyczno - energetyczny, który zawiera pomyślne dla naszego kraju rekomendacje w sprawie gazu łupkowego. - Polska współpracowała w tej sprawie z innymi krajami UE - państwami Grupy Wyszehradzkiej, Estonią, Rumunią. Dzięki temu w pakiecie nei ma regulacji, które szczególnie utrudniłyby wydobycie łupków - dodał premier.
Teraz mamy 18 miesięcy
Unijne kraje powinny wdrożyć rekomendacje w ciągu pół roku i poinformować Brukselę o działaniach. Za 18 miesięcy Komisja zamierza ocenić, czy wytyczne są skuteczne. W sprawie łupków przeważyły argumenty komisarzy wspierających przemysł i Bruksela nie zdecydowała się na zaostrzenie przepisów, z kolei w sprawie redukcji emisji dwutlenku węgla zwyciężyła argumentacja komisarzy odpowiedzialnych za klimat i środowisko.
Bruksela ostatecznie uznała, że do 2030 roku Unia Europejska powinna ograniczyć emisję CO2 o 40 a nie 35 procent. Ta redukcja jest jedynym wiążącym celem dla państw członkowskich, podział na poszczególne kraje zostanie ustalony później. Jeśli chodzi o udział energii ze źródeł odnawialnych, ustalono tylko cel dla Unii Europejskiej, który wynosi 27 procent. Państwa członkowskie będą miały swobodę w tej sprawie.
REKLAMA
UE nie zakaże eksploatacji łupków. Premier: Byliśmy inicjatorami prołupkowej koalicji
TVN24/x-news
abo
REKLAMA