Rosyjskie embargo oznaczałoby spadek eksportu polskich serów o połowę

2014-04-09, 13:50

Rosyjskie embargo oznaczałoby spadek eksportu polskich serów o połowę
Rosjanie skontrolowali polskie zakłady z branży mięsnej i mlecznej, które chcą eksportować na tamtejszy rynek. Kontrolę przeszedł tylko co trzeci.Foto: Glowimages.com

Gdyby Federacja Rosyjska podjęła jakiekolwiek działania związane ze wstrzymaniem importu artykułów mleczarskich z Polski, byłby ogromny problem. Szczególnie dla producentów sera twardego, którzy większość swojego eksportu lokują na tym rynku.

Posłuchaj

Sery stanowią 45 proc. polskiego eksportu produktów mleczarskich do Rosji. W następnej kolejności jest mleko w proszku, masło, serwatka/Dariusz Kwiatkowski/Polskie Radio
+
Dodaj do playlisty

Jeśli wysokie tempo sprzedaży za granicę naszych produktów mleczarskich ma się utrzymać, to Rosja musi pozostać tak samo ważnym ich odbiorcom, jak obecnie.

W ciągu ostatniej dekady nastąpił 4-krotny wzrost eksportu przetworów mlecznych z Polski. Szacuje się, że w ubiegłym roku wartość sprzedaży wyniosła blisko 1,8 mld euro, o prawie 17 proc. więcej niż w 2012 roku.
- Pierwsze miesiące bieżącego roku też są dobre, ale dalsze powodzenie będzie zależało od utrzymania wysokiego poziomu eksportu do Rosji – zauważa Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.
Podwajamy sprzedaż o prawie sto proc.
Sery stanowią 45 proc. polskiego eksportu produktów mleczarskich do Rosji. W następnej kolejności jest mleko w proszku, masło, serwatka. 
- W ostatnich dwóch latach zmieniamy mapę eksportu serów – mówi prezes Waldemar Broś. Dzisiaj największym ich odbiorcą jest rynek Federacji Rosyjskiej. Wzrost tego eksportu na rynek Rosji wynosi 98 proc.
Restrykcje byłyby fatalne w skutkach
Gdyby Federacja Rosyjska podjęła jakiekolwiek działania związane ze wstrzymaniem importu artykułów mleczarskich z Polski, byłby ogromny problem. W Białymstoku jest Spółdzielnia Obrotu Towarowego, której właścicielami są spółdzielnie województwa podlaskiego i Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich. Ta spółdzielnia na bieżąco współpracuje z Federacją Rosyjską, ma tam przedstawicielstwo. Cały czas sytuacja jest kontrolowana.
Jesteśmy szóstym wytwórcom serów na świecie
Obecnie w Polsce około 56 zakładów przetwórczych mleka ma uprawnienia do eksportu na rynek rosyjski., ale nie wszystkie z tych uprawnień korzystają. Na wschodnim rynku polscy producenci serów skutecznie konkurują z Francuzami, Niemcami, Holendrami i Włochami. Duży zbyt sprzyja temu, że staliśmy się szóstym wytwórcą serów na świecie. Przodują Amerykanie.
Dariusz Kwiatkowski/gr

Polecane

Wróć do strony głównej