Dlaczego Polacy przepłacają za telefony komórkowe
Mimo, że mamy najniższe rachunki telefoniczne w Europie, to nadal za nie przepłacamy. Z czego to wynika wyjaśnia Grzegorz Bernatek z firmy doradczej Audytel.
2014-08-12, 19:42
Posłuchaj
– Owszem płacimy za telefony komórkowe i Internet najmniej, ale wynika to z prostego przeliczenia złotego na euro – mówi ekspert. – Jeśli jednak uwzględnimy siłę nabywczą naszych zarobków to okazuje się, że znajdujemy się w środku europejskiej stawki – wyjaśnia Bernatek.
Usługi, promocyjne tylko na chwilę
Do tego dochodzi sytuacja, gdy korzystający z telefonu komórkowego nie potrafi ocenić, czy usługa, która oferuje mu operator, jest przydatna. Dotyczy to często osób starszych. Operator namawia je często na usługi, nierzadko promocyjne, dla niego niepotrzebne. Za to kosztowne.
Zawsze mozna zrezygnować
Ekspert przypomina, że w takim przypadku przysługuje nam zawsze prawo rezygnacji. Ta musi być zapisana w umowie, a przy niej zawsze musi znaleźć się formularz rezygnacyjny.
Ekspert ostrzega ponadto przed trwającym właśnie procederem wykorzystywania rzekomych faktur od operatorów, przy pomocy których hakerzy chcą zainstalować na naszych komputerach programy wykradające np. nasze dane.
REKLAMA
Uwaga na fałszywe faktury
– Jeśli mamy wątpliwości, to lepiej zadzwonić do operatora i upewnić się, czy faktura pochodzi od niego – mówi ekspert. Niestety, Policja jest w takich wypadkach bezsilna i ochronić nas przed oszustami, może tylko własna czujność .
Pytany, czy można zrezygnować z umowy w przypadku braku zasięgu stwierdza, że jest to właściwie niemożliwe. Jedynym sposobem jest wcześniejsze sprawdzenie – czy w określonym miejscu mamy zasięg sieci. Mamy możliwość skorzystania z "usługi na próbę", takie umowy oferują wszyscy operatorzy komórkowi.
Grażyna Raszkowska
REKLAMA