Będą wyższe ulgi dla firm na działalność badawczą. Wkrótce projekt w tej sprawie trafi do Sejmu
Jesienią do Sejmu trafi projekt tak zwanej dużej ustawy o innowacyjności, która wprowadzi zmiany w uldze na badania i rozwój. Firmy inwestujące w tych dziedzinach będą mogły odpisać od podatku większą niż dotychczas część kosztów kwalifikowanych
2017-10-09, 20:41
Posłuchaj
Jak mówi Kiejstut Żagun, dyrektor w dziale ulg i dotacji w KPMG, ulga formanie istnieje od 2016 roku, ale niewiele firm o tym mechanizmie słyszało. - Polscy przedsiębiorcy są dosyć dobrze zaznajomieni z instrumentami dotacyjnymi czy ze zwolnieniami w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, natomiast co do ulgi, to niewielu przedsiębiorców o tym wie - dodaje. Według eksperta ulga, w porównaniu na przykład z dotacjami, jest bardziej "przewidywalna". To dlatego, że obejmuje wszelkie koszty, jakie firma poniesie w ciągu roku na działalność badawczo-rozwojową, natomiast o dotację każdorazowo trzeba się starać w konkursie. - Wystarczy te koszty zidentyfikować, opisać i przez to zaoszczędzić podatek. To jest pieniądz, który zostaje w firmie i może pomóc w jej rozwoju - podkreśla Kiejstut Żagun.
Szansa na większe oszczędności
Wartość odliczenia, jaka przysługiwała firmie, początkowo nie była duża. Pod koniec 2016 roku została zwiększona, a w 2018 roku, w myśl projektu, ponownie wzrośnie. To, jak wskazuje Kiejstut Żagun, przyniesie firmom realne korzyści. - W 2016 roku przedsiębiorca mógł odliczyć - zaoszczędzić podatkowo około 6 procent kwoty nakładów badawczo-rozwojowych. Czyli jeśli przedsiębiorca zidentyfikował w ciągu roku milion złotych kosztów prac badawczo-rozwojowych, to miał 60 tysięcy złotych oszczędności podatkowej. Od 2017 roku to odliczenie wzrosło już do poziomu 10 procent, czyli w tym roku ta oszczędność wyniesie już 100 tysięcy złotych. Od roku 2018 roku i w przyszłości ta oszczędność będzie już wynosiła 19 procent kosztów kwalifikowanych, czyli prawie 200 tysięcy złotych zostanie podatkowi w kieszeni, jeżeli będzie korzystał z tej ulgi - mówi Kiejstut Żegun.
Na badania i rozwój w Polsce wydaje się jedynie 1 proc. PKB.
Polskie Radio 24, Karolina Mózgowiec, md
REKLAMA