Mateusz Morawiecki: Polska będzie aktywnie uczestniczyć w czwartej rewolucji przemysłowej
Polska będzie aktywnym uczestnikiem czwartej rewolucji przemysłowej - zapowiada wicepremier Mateusz Morawiecki. Chodzi o produkcję inteligentnych urządzeń wykorzystujących internet - między innymi w przemyśle meblarskim i AGD.
2017-11-13, 13:57
Posłuchaj
Wicepremier Mateusz Morawiecki: nasz kraj jest w dobrej pozycji ze względu na liczne inwestycje (IAR)
Dodaj do playlisty
Mateusz Morawiecki mówił, że nasz kraj jest gotowy, bo jest na trzecim miejscu w Europie pod względem produkcji sprzętu AGD. Ta branża lokuje u nas swoje zakłady, ale także centra badań i rozwoju - podkreślał minister.
Źródło wideo: TVP.info
Wicepremier Morawiecki mówił, że Polska już jest potęgą, jeśli chodzi o produkcję AGD na naszym kontynencie. Nasze produkty już pojawiają się w domach na całym świecie - mówił minister.
REKLAMA
System tak zwanego internetu rzeczy jest coraz chętniej wykorzystywany w różnych produktach AGD czy w innych urządzeniach w domu, bądź w motoryzacji. Polega na tym, że te urządzenia, "komunikują się" mając dostęp do Internetu i na przykład do naszego smartfona. W ten sposób na przykład inteligentna pralka łącząc się przez internet z zakładem energetycznym może nam "zasugerować" kiedy są najniższe opłaty za pobór energii.
W roku 2020 w użyciu będzie ponad 50 mld urządzeń IoT
Szacuje się, że w roku 2020 w użyciu będzie ponad 50 mld urządzeń IoT. Główne obszary ich zastosowania to cała gama produktów konsumenckich, na przykład automatyka domowa, przemysł, gdzie zarządzają różnymi funkcjami, a także systemy komunikacji publicznej i prywatnej.
Źródło wideo: Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia
Podkreślając korzyści, jakie płyną z zastosowania Internetu Rzeczy, warto też pamiętać o zagrożeniach. W analizie przygotowanej przez Deloitte stwierdza się, że kraje Europy Środkowej w zbyt małym stopniu dbają o bezpieczeństwo systemów IoT. Cyberstrategie tworzone w tych krajach skupione są głównie na ochronie systemów wojskowych, obronnych, a te ze sfery "cywilnej" nie budzą takiego zainteresowania administracji rządowych, choć jest to oczekiwane i potrzebne, podkreśla Jakub Oracki.
REKLAMA
Odpowiedzialność za funkcjonowanie tych systemów jest przerzucana na podmioty prywatne. Tych ostatnich nie stać na utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Tymczasem ataki, związane z wykorzystaniem urządzeń inteligentnych, mogą mieć poważne skutki gospodarcze.
IAR/NRG, awi
REKLAMA