W podatku od sprzedaży nieruchomości pułapek nie brakuje. Czy trzeba czekać aż 5 lat?

Jeśli otrzymało się np. mieszkanie w spadku od osoby z najbliższej rodziny, nie płacimy podatku. Wielu jest jednak zaskoczonych faktem, że gdy takie mieszkanie sprzedadzą przed upływem 5 lat muszą zapłacić podatek i to wysoki, bo wynoszący aż 19 proc.

2017-11-15, 12:31

W podatku od sprzedaży nieruchomości pułapek nie brakuje. Czy trzeba czekać aż 5 lat?
Sporo pułapek czyha na sprzedających mieszkanie uzyskane w wyniku spadku czy darowizny. O wielu nie wiemy . Foto: Akkal

Zdziwieniem reagują także ci, którzy otrzymali od kogoś z najbliższej rodziny darowiznę, od której też nie musieli płacić podatku. Okazuje się, że zwolnienie z niego nie oznacza, że jeśli za podarowane pieniądze kupi się mieszkanie i je sprzeda przed upływem 5 lat, to nie trzeba zapłacić podatku. Owszem, trzeba i to też w wysokości 19 proc. od dochodu.

Trzeba zapłacić podatek, ale wiele osób o jego istnieniu dowiaduje się za późno

Należy pamiętać, że przychód ze sprzedaży mieszkania jest równy jego cenie. Na przykład, jeśli cena na umowie sprzedaży wynosi 300 tys. złotych, to fiskusowi z tej kwoty trzeba oddać… 57 tys. Sporo. Co gorsza wielu obdarowanych czy spadkobierców o istnieniu tego podatku dowiaduje się dopiero po fakcie, czyli po sfinalizowaniu transakcji sprzedaży mieszkania albo domu.

Nowy cel mieszkaniowy ratunkiem

Co wówczas robić? Czy da się w jakiś sposób te pieniądze jeszcze „uratować”. Owszem da, jeżeli przeznaczymy je na nowy cel mieszkaniowy. Zamiar taki trzeba jednak zgłosić do 30 kwietnia następnego roku składając deklarację PIT-39 z informacją, że podatku nie płacimy ponieważ chcemy przychód ze sprzedaży mieszkania przeznaczyć na nowy cel mieszkaniowy.

Tutaj też kryje się pułapka. Otóż na wydanie tych pieniędzy mamy 2 lata podatkowe, liczone od daty notarialnego przeniesienia własności w przypadku zakupu nowej nieruchomości, a nie np. od daty podpisania tzw. umowy przedwstępnej, która również wymaga wyłożenia części pieniędzy na zakup.

REKLAMA

Jak jeszcze legalnie uniknąć podatku

Pułapek i nieścisłości w przepisach na ten temat jest znacznie więcej, a 19 proc. podatku ze sprzedaży nabytego mieszkania przed upływem 5 letniego okresu można uniknąć przeznaczając pieniądze np. na spłatę kredytu mieszkaniowego, remont, budowę domu czy zakup działki budowlanej. Warto jednak w każdej z tych sytuacji dokładnie zapoznać się z przepisami podatkowymi, by nie przyjąć ich błędnej interpretacji, która może nas sporo kosztować.

Lata kalendarzowe to nie lata podatkowe

Tych wszystkich problemów unikniemy, jeżeli nabytą nieruchomość, np. mieszkanie, sprzedamy po upływie 5 lat. Wtedy nic fiskusowi nie będziemy winni… ale trzeba pamiętać, że te 5 lat – to nie lata kalendarzowe lecz podatkowe, a rok podatkowy zaczyna się dopiero w roku następującym po tym, w którym mieszkanie kupiliśmy.

Adam Kaliński, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej