Resort sprawiedliwości chce uprościć drogę do ogłoszenia upadłości

2017-12-20, 16:19

Resort sprawiedliwości chce uprościć drogę do ogłoszenia upadłości
Upadłość mogliby ogłosić także ci, którzy nieodpowiedzialnie dysponowali swoim majątkiem.Foto: PIXABAY

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje usprawnić ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Byłaby np. możliwość ogłoszenia niewypłacalności bez postępowania, jeżeli dłużnik nie posiada majątku i dochodów.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował, że upadłość będą mogli ogłosić nie tylko ci, którzy nie mogą spłacić długów z przyczyn losowych, ale także ci, którzy nieodpowiedzialnie dysponowali swoim majątkiem i zaciągali zobowiązania.

Ile lat na spłatę długu

Problemy z powodu choroby czy niepowodzeń życiowych będą skutkowały trzyletnim planem spłaty i umorzeniem reszty zobowiązań. W przypadku niedbalstwa, spłata potrwa od czterech do siedmiu lat. Przyczyna niewypłacalności będzie zbadana po ogłoszeniu upadłości. Plan spłaty ma być ustalany po ocenie sytuacji dłużnika.

czytaj więcej

Powiązany Artykuł

dłużnik bankrut upadłość 1200.jpg
Nowe przepisy o upadłości konsumenckiej mają pomóc bankrutom szybciej stanąć na nogi.

Porozumienie poza salą sądową

Ministerstwo chce również, aby rozwiedzeni małżonkowie nie odpowiadali za swoje długi. Obecnie taka odpowiedzialność działa rok po rozwodzie. Z wierzycielem będzie można się porozumieć poza salą sądową. Ci, którzy mają problemy ze spłatą, będą mogli korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej.

Góra długów

Szacunki, Ministerstwa Sprawiedliwości, pokazują, że ponad 2 miliony Polaków ma problemy ze spłatą zobowiązań, których łączna wartość sięga 50 miliardów złotych, a w sądach toczy się około czterech i pół tysiąca postępowań upadłościowych na ponad osiem i pół tysiąca złożonych wniosków. Po zmianach, do ogłoszenia upadłości wystarczy stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny.

IAR, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej