Hiszpan Luisa de Guindos z rekomendacją na wiceprezesa EBC. Kandydatura nie wszystkim się spodobała

Unijni ministrowie finansów rekomendowali hiszpańskiego ministra gospodarki Luisa de Guindosa na stanowisko wiceprezesa w Europejskim Banku Centralnym.

2018-02-20, 15:04

Hiszpan Luisa de Guindos z rekomendacją na wiceprezesa EBC. Kandydatura nie wszystkim się spodobała
Formalną decyzję dotycząca mianowania Luisa de Guindosa na stanowisko wiceprezesa w Europejskim Banku Centralnym.podejmie Rada Europejska.Foto: PIXABAY

Obecnie zastępcą szefa EBC Mario Draghiego jest Portugalczyk Vitor Constancio. Jego ośmioletnia kadencja upływa z końcem maja.

"Ecofin przyjął dziś rekomendację dla Rady Europejskiej, popierając Luisa de Guindosa na stanowisko wiceprezesa EBC. Sądzę, że jest on bardzo mocnym kandydatem" – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu obrad ministrów finansów wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Eurogrupa poparła

W poniedziałek poparcie dla Hiszpana wyraziła jednomyślnie eurogrupa, w której zasiadają ministrowie finansów państw strefy euro. Wcześniej swoją kandydaturę wycofał jedyny kontrkandydat de Guindosa, prezes Banku Centralnego Irlandii Philip Lane.

Kandydatura de Guindosa nie wszystkim się podobała. Krytycy wskazywali, że mianowanie urzędującego ministra do EBC może podważyć niezależność tej instytucji. Europosłowie lepiej ocenili po przesłuchaniu na komisji ds. gospodarczych i monetarnych kandydaturę Irlandczyka.

REKLAMA

Jeszcze tylko formalne poparcie

Komisja Europejska broni jednak wyboru państw członkowskich. "Nasza wieloletnia współpraca jest bardzo dobra. Luis wykazywał niezwykłe zdolności przywódcze, spokój i determinacje w przezwyciężaniu przeciwności" – podkreślał Dombrovskis.

Formalną decyzję ws. mianowania de Guindosa podejmie Rada Europejska, czyli szefowie państw i rządów na szczycie w marcu. Opinia Parlamentu Europejskiego nie ma znaczenia, bo jest on jedynie konsultowany w całym procesie.

EBC zajmuje się wyznaczaniem i realizacją polityki pieniężnej strefy euro, prowadzi operacje walutowe, utrzymuje i zarządza oficjalnymi rezerwami walutowymi państw eurolandu, a także nadzór ostrożnościowy nad instytucjami kredytowymi.

PAP, ak, NRG

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej