Unijny budżet, a praworządność. Część przywódców chce powiązać jedno z drugim

Unijni dyplomaci i urzędnicy spodziewają się, że powiązanie wypłaty funduszy z europejskiego budżetu z kwestiami praworządności może być jednym z tematów nieformalnego szczytu, który rozpocznie się w piątek Brukseli.

2018-02-23, 11:18

Unijny budżet, a praworządność. Część przywódców chce powiązać jedno z drugim
Unijni dyplomaci i urzędnicy spodziewają się, że powiązanie wypłaty funduszy z europejskiego budżetu z praworzadnością może być jednym z tematów nieformalnego szczytu UE.Foto: PIXABAY

Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że chcą tego przywódcy płatników netto do budżetu. To kraje, które do budżetu wpłacają więcej, niż z niego otrzymują.

Europejskie wartości, a fundusze

Temat powiązania wypłaty unijnych funduszy wywołała w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska. W dokumencie przygotowującym dyskusję na szczycie znalazło się odniesienie do artykułu 2 unijnego traktatu, w którym jest mowa o przestrzeganiu europejskich wartości. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel chce uzależnić wypłatę funduszy od aktywnego udziału państw w polityce migracyjnej.

Stanowisko Warszawy

Z informacji Polskiego Radia wynika, że przywódcy kilku krajów Europy Zachodniej chcą poruszyć ten temat podczas szczytu. Unijni urzędnicy zastrzegają, że wiele zależy od przebiegu dyskusji, bo w programie ma być także debata o zmianach instytucjonalnych. Jeżeli temat praworządności zostanie wywołany, premier Mateusz Morawiecki – jak dowiedziało się Polskie Radio – jest przygotowany na to, by przedstawić stanowisko Warszawy.

Nieznane kryteria

Szef polskiego rządu ma powiedzieć między innymi, że unijne fundusze powinny być wydawane rzetelnie i powinny być sprawdzane pod kątem prawidłowego wydatkowania, ale jeśli chodzi o praworządność, to Polska zwraca uwagę, że nieznane są kryteria takiego powiązania funduszy i nie wiadomo kto miałby tę praworządność oceniać.

REKLAMA

IAR, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej