Gospodarka sprzyja rynkowi pracy
Prognoza zatrudnienia dla Polski po korekcie sezonowej wynosi +13 proc. W najbliższym kwartale największe szanse na znalezienie zatrudnienia czekają w produkcji przemysłowej, w budownictwie oraz w sektorze związanym z kopalniami i przemysłem wydobywczym.
2018-06-12, 10:28
Wśród sześciu analizowanych regionów najbardziej optymistyczni są pracodawcy z północnej Polski – potwierdza raport Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia dla III kwartału 2018 roku.
Rynek pracownika umacnia się
Oznacza to dobre perspektywy dla osób poszukujących pracy. W porównaniu do poprzedniego kwartału plany rekrutacyjne pracodawców uległy poprawie o 1 punkt procentowy, a w ujęciu rocznym poprawiły się o 6 punktów procentowych. Spośród 750 ankietowanych pracodawców 18 proc. chce powiększać swoje zespoły, 3 proc. planuje redukcję etatów, a 77 proc. nie przewiduje zmian personalnych. Biorąc pod uwagę wielkość przedsiębiorstwa najbardziej optymistyczni są przedstawiciele dużych firm z prognozą +26 proc., za nimi znajdują się średnie (+13 proc.), mikro (+7 proc.) i małe przedsiębiorstwa (+5 proc.).
Gospodarka sprzyja rynkowi pracy
– Z każdym kwartałem obserwujemy coraz bardziej optymistyczne prognozy zatrudnienia deklarowane przez polskich pracodawców. To efekt coraz większej stabilizacji rynku pracy, której sprzyja nadal szybkie tempo rozwoju gospodarki i płynące z niej dobre dane makroekonomiczne – oceniła Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.
Dobra passa jeszcze potrwa
– Jak pokazują zaprezentowane przez nas prognozy najlepszej sytuacji w nadchodzącym kwartale mogą spodziewać się pracownicy i przedsiębiorcy z sektora produkcji przemysłowej. Polskie dane dotyczące zatrudnienia w przemyśle wyróżniają się na tle Europy a prognoza zadeklarowana przez polskich pracodawców daje nam trzecie miejsce wśród 26 analizowanych rynków z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Dobra passa na polskim rynku pracy będzie trwała również w pozostałych analizowanych sektorach, gdzie pracodawcy z optymizmem patrzą w najbliższy kwartał – dodała.
REKLAMA
ak, NRG
REKLAMA