Niskie ceny skupu, susza. Rząd rozmawia z organizacjami rolniczymi

Rozpoczęło się spotkanie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z rolnikami z organizacji branżowych i związków zawodowych w sprawie m.in. suszy i skupu owoców miękkich.

2018-07-25, 12:25

Niskie ceny skupu, susza. Rząd rozmawia z organizacjami rolniczymi
Na spotkaniu ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z przedstawicielami rolników omawiane są aktualne problemy w rolnictwie, w tym sprawa suszy w uprawach rolnych, która dotyka m.in. producentów zbóż.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Trwają rozmowy ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z organizacjami rolniczymi na temat problemów rolników. Mówi szef resortu rolnictwa. (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na spotkaniu omawiane są aktualne problemy w rolnictwie, w tym sprawa niskich cen skupu owoców miękkich oraz suszy w uprawach rolnych, która dotyka m.in. producentów zbóż, rzepaku i roślin strączkowych.

Trzeba współpracować

Cykliczność kryzysów świadczy, że nie podjęto działań strukturalnych, które ten problem "w sposób cywilizowany", by regulowały - powiedział na początku spotkania min. Ardanowski.

Jak podkreślał, rolnicy nie mogą być najsłabszym ogniwem na rynku, potrzebna jest taka konstrukcja rynku, żeby rolnicy byli na nim partnerami. Minister wskazywał również na konieczność współpracy gospodarczej między samymi rolnikami. Ta współpraca jest warunkiem ich powodzenia - ocenił.

Szef resortu rolnictwa zauważył, że "na protestach docierały różne postulaty, często mało precyzyjne. Oczekuję, że w dzisiejszej dyskusji zostaną sprecyzowane te wnioski, które chcielibyście, by były realizowane przez rząd".

REKLAMA

Niektóre postulaty już zrealizowane

Przypomniał, że rząd już zrealizował niektóre postulaty protestujących. Chodzi o ustawę o znakowaniu żywności, którą w ubiegłym tygodniu przyjął sejm. Pozwoli ona na wyeliminowanie fałszowania żywności i ukróci proceder przepakowywania importowanej żywności w polskie opakowania. Będzie obowiązek informowania, stąd pochodzi produkt.

Pracujemy - dodał - nad innymi rozwiązaniami. M.in. odpowiedzią na protesty będzie utworzenie z resztek państwowych firm krajowej grupy spożywczej, o strukturze holdingu. Utworzenie takiego organizmu pozwoli na to, że państwo nie będzie mogło mówić, że "nic nie może", ale że będzie mogło działać w sposób aktywny na podstawowych rynkach rolnych - zauważył minister rolnictwa.

Rolnicy czekają na działania rządu

W połowie lipca m.in. sadownicy i producenci wieprzowiny protestowali w Warszawie domagając się wyższych cen skupu owoców miękkich. organizatorem protestów była Unia Warzywno-Ziemniaczana.

Przedstawiciele protestujących przekazali w Kancelarii Premiera swoją petycję dla szefa rządu. "Oczekujemy konkretnych działań i konkretnych rozmów" - poinformował wówczas szef Unii Michał Kołodziejczak.

IAR/PAP, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej