X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Raport „Ile kosztuje dziecko?”. Coraz więcej dodatkowych zajęć

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 13:40
Z raportu platformy do obniżania rachunków MAM wynika, że 22% rodziców korzysta z opiekunki do dziecka i wydaje na nią średnio 700 zł w skali miesiąca. Dla 7% respondentów zajęcia dodatkowe ich pociech stanowią największy wydatek na dziecko w skali miesiąca.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

70,4% rodziców deklaruje, że ich pociechy uczęszczają do żłobka, przedszkola czy szkoły, gdzie znajdują się pod opieką pedagogów. Co istotne, tylko 5,5% najmłodszych Polaków znajduje się wyłącznie pod opieką rodziców.

Rośnie rynek usług edukacyjnych 

31% rodziców jest zdania, że nie ponosi żadnych kosztów na opiekę zdrowotną swoich pociech, ponieważ korzysta wyłącznie z tej publicznej, (w teorii) bezpłatnej służby zdrowia. Jednakże większość respondentów wycenia poniesione na opiekę zdrowotną koszty na średnio aż 314 zł w skali miesiąca!

Rynek usług edukacyjnych, pomimo wyraźnego zdominowania przez oświatę publiczną, ma się w Polsce stosunkowo dobrze. Sprzyja temu bogacenie się społeczeństwa, ale także zmiany prawne. Po reformie szkolnictwa, w której zlikwidowane zostały szkoły gimnazjalne, dało się zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania szkolnictwem niepublicznym.

Następstwem reformy był jedynie 6-procentowy wzrost liczby publicznych szkół podstawowych, jednocześnie liczba ich prywatnych odpowiedników zwiększyła się o 20%. Bezpośrednią konsekwencją wydłużenia cyklu nauczania podstawowego i likwidacji gimnazjów był także wzrost liczby uczniów przypadających na jedną publiczną szkołę podstawową – ze 181 do 254 uczniów.

Prywatne szkoły mają wzięcie

Liczba uczęszczających na zajęcia do prywatnych szkół podstawowych wzrosła aż o 48%. Szkołom niepublicznym nie grozi jednak przepełnienie. Na jedną niepubliczną szkołę podstawową przypada jedynie 95 uczniów. Rok wcześniej było ich 77 .

85,1% dzieci i młodzieży uczęszcza do państwowych placówek edukacyjnych, a 20,2% do prywatnych. Rozbieżność procentowa i suma wyniku przekraczająca 100% wynika z faktu, że wiele dzieci uczęszcza jednocześnie do dwóch typów szkół, np. na podstawowy cykl edukacyjny do publicznej placówki, a po zajęciach do prywatnej szkoły językowej.

Na kursy językowe uczęszcza aż 28% wszystkich polskich dzieci. 30% uczniów jest członkami szkółek sportowych, 17% chodzi na lekcje tańca, a 10% trenuje sztuki walki. Po zsumowaniu tych liczb okazuje się, że z jakiejś formy zorganizowanej pozalekcyjnej aktywności fizycznej korzysta aż 57% wszystkich polskich uczniów.

Jedna trzecia nie ma zajęć pozalekcyjnych

Oprócz wspomnianej nauki języków obcych 13% uczniów pobiera korepetycje, a 10% jest uczniami szkoły muzycznej lub uczęszcza na indywidualne lekcje gry na instrumencie. Jednocześnie jedna trzecia spośród wszystkich uczniów nie uczęszcza na żadne zajęcia pozalekcyjne.

Średnio Polacy wydają na ten cel 265 zł. Jednakże dla 7% respondentów zajęcia dodatkowe ich pociech stanowią największy wydatek na dziecko w skali miesiąca.

ak, NRG


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rusza program „Dobry start” – 300 zł na każde dziecko

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 16:56
Rozpoczyna się program "Dobry start", w którym przekazane zostanie 300 zł netto dla każdego ucznia szkoły podstawowej, ponadpodstawowej, niezależnie od tego, jakie jest kryterium dochodowe, niezależnie od tego, czy to jest pierwsze, czy drugie dziecko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy polska szkoła dobrze uczy?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 13:08
Dziś początek roku szkolnego. 4,5 miliona uczniów kończy wakacje i zaczyna zajęcia. Pierwszy raz po zlikwidowaniu gimnazjum przystąpią do klasy ósmej. Będą też nowe legitymacje i dłuższe przerwy obiadowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma edukacji. Inauguracja roku szkolnego

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 13:24
4,5 miliona uczniów z prawie 24 tysięcy szkół rozpoczęło w poniedziałek nowy rok szkolny. - Chcemy, aby szkoła była dobrą szkołą i spełniała oczekiwania uczniów i rodziców oraz, aby była komfortowym miejscem pracy dla nauczycieli - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Marzena Machałek, wiceminister edukacji. Gościem PR24 był również Piotr Stankiewicz, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 23:59
Wpływ muzyki na rozwój dziecka od wielu lat jest przedmiotem badań psychologów. Czy dzieci powinny słuchać muzyki? Jaki wpływ ma muzyka na wrażliwość dziecka i na jego ogólny rozwój intelektualny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rodzina od kuchni". Czego dziś rodzice oczekują od szkoły?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 13:35
Zazwyczaj, "posyłając" dzieci do szkoły, rodzice mają wobec niej konkretne wymagania. Często oczekują nie tylko dobrego nauczania, ale także zadbania o sprawy wychowawcze. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówił ojciec i mąż, z zawodu nauczyciel Andrzej Wegner.
rozwiń zwiń