Jak wprowadzić na rynek pracy długotrwale bezrobotnych?
Ponad 176 tysięcy bezrobotnych skorzystało w ubiegłym roku z różnych form aktywizacji - wynika z informacji resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
2019-01-29, 15:53
Posłuchaj
Jak zaznaczył wiceminister Stanisław Szwed w czołówce form aktywizacji znalazły się bony na zasiedlenie, stażowe, szkoleniowe i zatrudnieniowe. Wiceminister Szwed zaznaczył, że w ciągu ostatnich trzech lat udało się zaktywizować poprzez urzędy pracy półtora miliona bezrobotnych.
Co daje bon?
Teraz najważniejsze i najtrudniejsze jest wprowadzenie na rynek zatrudnienia długotrwale bezrobotnych. Wiceminister zwrócił uwagę, że zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące, ale chcące się przekwalifikować chętnie korzystają z bonów szkoleniowych.
Bon daje możliwość sfinansowania do wysokości 100 procent przeciętnego wynagrodzenia kosztu wybranego przez bezrobotnego szkolenia, a także kosztów badań lekarskich lub psychologicznych oraz przejazdu i zakwaterowania.
Zwiększa się też udział osób podejmujących pracę poza miejscem zamieszkania w ramach bonu na zasiedlenie. Warunkiem jest między innymi, by odległość od dotychczasowego miejsca zamieszkania do miejscowości, w której ubiegający się o bon podejmuje pracę, wynosiła co najmniej 80 kilometrów.
REKLAMA
Zachęta dla pracodawców
Bony stażowe z kolei umożliwiają młodym ludziom rozpoczęcie 6-miesięcznej praktyki u konkretnego przedsiębiorcy. Po tym okresie pracodawca ma obowiązek zatrudnić taką osobę na kolejne 6 miesięcy. Pracodawca, który zatrudni bezrobotnego przez deklarowany okres 6 miesięcy, otrzymuje premię w wysokości ponad półtora tysiąca złotych.
Bon zatrudnieniowy natomiast przyznawany jest osobie, która znalazła pracodawcę chętnego zatrudnić ją na okres 18 miesięcy. Taki pracodawca ma refundowaną część kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne dla zatrudnionego. W sumie z takiego bonu skorzystało ponad 21 tysięcy bezrobotnych do 30. roku życia. W ubiegłym roku zaś 3 400 osób.
IAR, ak, NRG
REKLAMA