Zadanie dla Centrum Obsługi Przedsiębiorców: wesprzeć mały i średni biznes

We Wrocławiu ruszyło pierwsze Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP). To element programu wsparcia sektora małych i średnich przedsiębiorstw realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

2019-03-24, 10:50

Zadanie dla Centrum Obsługi Przedsiębiorców: wesprzeć mały i średni biznes
Maciej Ćwikiewicz: każdy potencjalny inwestor jest przez nas dokładnie sprawdzany.Foto: pixabay

Głównym zadaniem Centrów Obsługi Przedsiębiorców jest udostępnienie oferty finansowej dla małych i średnich firm w dynamicznie rozwijających się regionach Polski.

Duże zapotrzebowanie na inwestycje w sektorze MSP sprawiło, że pierwsze COP powstało na Dolnym Śląsku, we Wrocławiu. Z założenia COP to przestrzeń bezpośredniego kontaktu z interesariuszami.

Podczas otwarcia COP, w sobotę 23 marca premier Mateusz Morawiecki mówił, że Agencja Rozwoju Przemysłu otrzymała zadanie wejścia w obszar małych i średnich polskich firm i wypracowania dobrych rozwiązań w dialogu z nimi i państwem.

REKLAMA

- Wiemy, że przedsiębiorcy są w różnej fazie rozwoju, a polscy dodatkowo muszą nadganiać stracony przez lata czas. Jestem przekonany, że Centrum Obsługi Przedsiębiorców im w tym pomoże i dobrze wpisze się w potrzeby polskiego małego biznesu - dodał szef rzadu.

W nowo otwartej siedzibie przy ulicy Fabrycznej 10 przedsiębiorca otrzyma informacje „z pierwszej ręki” o wsparciu dostępnym w spółce – od finansowania po tereny inwestycyjne w strefach ekonomicznych zarządzanych przez ARP S.A. Pomysłodawcom szczególnie zależy na wzmocnieniu potencjału eksportowego małych i średnich przedsiębiorstw.

- Na Dolnym Śląsku Agencja Rozwoju Przemysłu jest obecna od prawie 15 lat. To tutaj założyliśmy Podstrefę Wrocław-Kobierzyce, a w ślad za nią powstało największe w Europie Środkowo-Wschodniej zagłębie elektromobilności. Niedawno w naszym portfelu kapitałowym znalazł się również wrocławski Dozamel. Dolny Śląsk to jeden z najbardziej uprzemysłowionych regionów kraju. A tam gdzie jest przemysł jest również zapotrzebowanie na kapitał, ważny zwłaszcza dla rozwoju małych i średnich firm, które generują co drugą złotówkę polskiego PKB. Znajomość rynku i zwrot w kierunku wsparcia sektora MSP zdecydowały o lokalizacji pierwszego Centrum Obsługi Przedsiębiorców właśnie we Wrocławiu - stwierdził Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A.

REKLAMA

Będą kolejne centra

Kolejne centra powstaną między innymi w Katowicach i Gdańsku, co ma dać impuls dla rozwoju regionów i polskich przedsiębiorstw.

Centra są elementem strategii Agencji Rozwoju Przemysłu na lata 2018-2022. Chodzi o kompleksowe wsparcie przedsiębiorców w zakresie inwestycji, rozwoju, uzupełniania kapitału obrotowego czy prowadzenia efektywnego procesu restrukturyzacji. Pozostałymi elementami są pożyczki dla małych i średnich firm, oferta leasingowa ARP Leasing oraz usługa International Desk stworzona dla koordynacji wsparcia eksportu firm.

Oferta dla MSP

Oferta ARP dla małych i średnich firm pozwoli przedsiębiorcom uzyskać pożyczkę inwestycyjną, obrotową, restrukturyzacyjną, split payment czy na finansowanie realizacji kontraktów. Dla klientów mających problem z dostarczeniem oczekiwanego poziomu/wartości zabezpieczeń, produkt zostanie wsparty poręczeniem ze strony 16 Funduszy Poręczeniowych koordynowanych przez Krajową Grupę Poręczeniową i BGK.

Z kolei ARP Leasing to spółka leasingowa, która po uzbrojeniu w kapitał i ze wsparciem odpowiedniej kadry zacznie oferować leasing typu asset finance (maszyny, sprzęt IT itp.). Uczestnicy rynku finansowego wielokrotnie zgłaszali potrzebę takiej oferty dla firm.

REKLAMA

International Desk jest powołany do koordynacji wsparcia eksportu firm. To usługa, która łączy oferty instytucji Grupy Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju: Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Banku Gospodarstwa Krajowego i ARP.

Specjalne narzędzie

Wszystkie te elementy (centra, pożyczki, leasing i wsparcie eksportowe) są ze sobą komplementarne i wynikają z analizy oczekiwań przedsiębiorców w zakresie ogólnokrajowego wsparcia, niezależnie od rozmiaru i skali ich działalności. W średnioterminowej perspektywie (np. w okresie spowolnienia gospodarczego) stanowią dobrą alternatywę dla sektora bankowego i ważne narzędzie wsparcia potencjału popytowo-podażowego MSP.

Przy okazji otwarcia pierwszego centrum powstało specjalne narzędzie dostępne na stronie: https://www.arp.pl/uslugi-finansowe/parametryzator.

Dzięki parametryzatorowi pożyczkowemu klient jeszcze zanim trafi do COP może samodzielnie sprawdzić ofertę finansowania bez ukrytych kosztów i niespodzianek.

REKLAMA

Znaczenie MSP dla gospodarki

Z danych PARP o stanie MSP w Polsce w 2018 roku wynika, że mikro, małe i średnie firmy stanowią przeważającą większość przedsiębiorstw (99,8%).

Sektor przedsiębiorstw wytwarza blisko trzy czwarte wartości PKB (74,0%), przy czym małe i średnie przedsiębiorstwa generują co drugą złotówkę PKB (49,9%).

arp.pl, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej