Rekompensaty za wzrost cen energii dla przemysłu "na ostatniej prostej"

Projekt ustawy ws. rekompensat dla przemysłów energochłonnych trafi wkrótce pod obrady Rady Ministrów. Jesteśmy na ostatniej prostej - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

2019-03-27, 13:30

Rekompensaty za wzrost cen energii dla przemysłu "na ostatniej prostej"
Rosną ceny energii dla sektora przemysłowego.Foto: Pixabay

Jak zaznaczyła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii, projekt rekompensat dla przemysłów energochłonnych "nie powstał w związku ze wzrostem cen energii w ubiegłym roku".

Trzy lata prac

- Pracowaliśmy nad nim niemal trzy lata. To są rozwiązania, które znane są w przemysłowych państwach UE: w Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, gdzie koszt energii dla przemysłu, który najwięcej zatrudnia, najwięcej wnosi wartości dodanej do gospodarki, jest rekompensowany - wyjaśniła.

- Ten projekt jest po Stałym Komitecie. Po nim musieliśmy doprecyzować szczegółowe rozwiązania z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Energii. Jesteśmy naprawdę na ostatniej prostej. Za chwilę trafi on pod obrady Rady Ministrów, ponieważ determinacja i decyzja polityczna co do jego realizacji została podjęta - dodała minister.

Energia waży w kosztach produkcji

O wprowadzenie ulg dla przemysłu energochłonnego zabiega m.in. środowisko hutnicze, ale także np. przemysł cementowy, papierniczy, chemiczny i wydobywczy.

Właśnie w tych branżach największy jest udział energii w kosztach produkcji. W hutnictwie, zużywającym rocznie ok. 6 terawatogodzin energii, to nawet 40 proc. kosztów. 

PAP, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej