X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Rządy Pieniądza". Zakaz podwójnej jakości produktów będzie trudny do wyegzekwowania

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 08:02
Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24 byli: Mariusz Adamiak z PKO BP, Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. Debatę rozpoczęto od sprawy podwójnej jakości produktów.
Audio
  • Goście audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24 - Mariusz Adamiak z PKO BP, Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego - komentowali wydarzenia z dziedziny gospodarki i finansów. (Cz.1/Anna Grabowska)
  • Goście audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24 - Mariusz Adamiak z PKO BP, Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego - komentowali wydarzenia z dziedziny gospodarki i finansów. (Cz.2/Anna Grabowska)
Unia Europejska zakazuje podwójnej jakości produktów, ale przepisy mogą być trudne do wyegzekwowania.
Unia Europejska zakazuje podwójnej jakości produktów, ale przepisy mogą być trudne do wyegzekwowania.Foto: Pixabay

Niedawno - przypomnijmy - Parlament Europejski w Strasburgu poparł przepisy zakazujące sprzedaży produktów podwójnej jakości.

W ocenie Piotra Araka - rzeczywiście jest tak, że na rynkach nie tylko europejskich producenci dostosowują swoje produkty "do smaków, które wynikają z ich badań" i tego co bardziej poszczególni klienci preferują. Dlatego różny smak np. produktów spożywczych nie musi wynikać z różnej (gorszej - red.) ich jakości - ocenił.

Jest natomiast problem po stronie Komisji Europejskiej z egzekwowaniem przepisów jeśli faktycznie okazuje się, że sklepy oferują w różnych krajach - te same produkty (np. chemię gospodarczą) różniące się jakością.

Według Marcina Roszkowskiego, spór o podwójną jakość produktów będzie toczony na poziomie dużych koncernów i wymagać będzie zaangażowania prawników, jak go rozstrzygnąć.

Zdaniem Mariusz Adamiaka - różnicowanie produktów nie powinno być zabronione, jeśli jest uzasadnione preferencjami konsumentów lub ze względu na cenę.

- To, że Unia Europejska "zdecydowała się by coś z tym zrobić" to jest dobry znak, choć zasadne pojawia się pytanie, na ile skuteczna będzie egzekucja nowych przepisów - ocenił ekspert.

Anna Grabowska, ak, NRG