"Rządy Pieniądza": czy oskładkować umowy śmieciowe?

Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 byli: Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego, Marian Szołucha z Akademii Vistula oraz Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Jednym z tematów ekonomicznej debaty był Wieloletni Plan Finasowy Państwa, w kontekście propozycji oskładkowania wszystkich tzw. "umów śmieciowych", w tym cywilnoprawnych.

2019-05-09, 08:20

"Rządy Pieniądza": czy oskładkować umowy śmieciowe?
Zdjęcie ilustracyjne. . Foto: flickr/homethods/CC BY 2.0

Posłuchaj

Goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego, Marian Szołucha z Akademii Vistula oraz Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego - rozmawiali m.in. na temat oskładkowania tzw. "umów śmieciowych". (Cz.1/Anna Grabowska)
+
Dodaj do playlisty

Jak powiedział Marcin Roszkowski - są takie prace, które wymagają np. umowy o dzieło. To, że jacyś pracodawcy nadużywają tej formy umowy nie oznacza, że powinny one zostać oskładkowane.

Zdaniem eksperta, mamy różne formy opodatkowania, a te które są umową o pracę "mają bardzo wysoki klin podatkowy" i "to jest skandal". Gośc zaprotestował też przeciw używaniu sformułowania "umowy śmieciowe".

Marian Szołucha stwierdził, że również jest przeciw oskładkowaniu takich umów, bowiem jest "co do zasady" przeciw redystrybucji, przymusowi, fiskalizmowi i "obniżania koniec końców płacy netto".

Jego zdaniem - opodatkowanie osób pracujących na umowach cywilnoprawnych sprowadza się do zabrania im więcej pieniędzy.

REKLAMA

W opinii Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek - mamy bardzo wysokie obciążenia wynagrodzeń i jeśli coś zmieniać w tych obciążeniach to "zastanowić się, w jaki sposób obniżyć klin podatkowy, który zmniejsza nasze dochody netto".

Anna Grabowska, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej